Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów Cooler Master MasterFan Pro

Kolejne podświetlane wentylatory, jakie otrzymaliśmy do testów

Nowa seria wentylatorów MasterFan od Cooler Master posiada kilka wersji śmigieł. Należą do nich Air Pressure, Air Balances oraz Air Flow wraz z wariantami 120 i 140 mm. Do testów otrzymaliśmy trzy różne wersje wentylatorów – czy okażą się one godne uwagi?

MasterFan Pro 120 Air Flow

Pierwszy z wentylatory, w sumie jak wszystkie, został zapakowany w czarne opakowanie. Wraz z nim otrzymujemy tylko śrubki. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Wentylator ma wymiary 120 x 120 x 25 mm i waży 147 g. Wygląda on bardzo dobrze. Ramka jest czarna a od środka rozchodzi się podświetlenie co daje niezły efekt. Z tłu znajduje się także przełącznik pozwalający na wybór trybu podświetlenia – RGB, niebieski albo czerwony. Obroty, przepływ powietrza, ciśnienie i głośność wynoszą maksymalnie kolejno: 1100 RPM, 48,8 CFM, 0,88 m2O, 20 dBA. MasterFan Pro 120 Air Flow został oparty o łożysko POM a jego MTBF wynosi 490 tysięcy godzin. Posiada on siedem skrzydełek, które zoptymalizowane zostały pod przepływ powietrza. Po bokach znajdują się gumowe nakładki, które mają za zadanie absorbować drgania powstające podczas pracy. Ze śmigła wychodzi jeden kabel z dwoma końcówkami. Ma on płaski profil więc łatwo jets nim manipulować. Pierwsza końcówka to 4 pin z PWM a druga służy do podłączenia do złącza RGB LED na płycie czy w kontrolerze. Jego cena wynosi około 61 zł.

MasterFan Pro 140 Air Pressure

Kolejne ze śmigieł ma także podobne opakowanie oraz jedyne dodatki to dwie śrubki. Gwarancja także wynosi 2 lata.

Wentylator ma wymiary 140  x 140 x 25 mm i wazy 172 g. Otrzymana wersja nie posiada podświetlenia – jest cała czarna. MasterFan Pro 140 Air Pressure może także pracować w trzech trybach: S Mode, Q Mode i P Mode. Obroty, przepływ powietrza, ciśnienie i głośność wynoszą maksymalnie kolejno: 1550 RPM, 46,2CFM, 1,59 m2O, 20 dBA; 2200 RPM, 64,2 CFM, 3,15 mmH2O, 30 dBA; 2800 RPM, 82,2 CFM, 5,28 mmH2O, 36 dBA. Obroty można zmieniać poprzez przełącznikowi obecnemu za śmigłem. Wentylator ponownie został oparty o łożysko POM z czasem życia 490 tysięcy godzin. MasterFan Pro 140 Air Pressure posiada pięć skrzydełek zoptymalizowanych pod wytwarzanie jak największego ciśnienia. Ponownie po bokach umieszczone zostały specjalne antywibracyjne nakładki. Tym razem wychodzi z niego tylko jeden kabel 4 pin z PWM, który został opleciony elastycznym oplotem. Cena śmigła wynosi około 90 zł.

MasterFan Pro 140 Air Pressure RGB 3 in 1 with RGB LED Controller

Wentylatory zostały zapakowane podobnie do poprzedników. Ponownie każdy z nich posiada zestaw śrubek ale tym razem także w zestawie znajduje się kontroler. Zasilany jest on ze złącza Sata oraz posiada wyjście USB do płyty (aby móc sterować wentylatorami za pomocą oprogramowania) oraz cztery wejścia na wentylatory ze złączem RGB LED. Gwarancja także wynosi 2 lata.

Śmigła są konstrukcyjnym odpowiednikiem MasterFan Pro 140 Air Pressure. Różnice dotyczą obrotów, bowiem tym razem maksimum to 1550 RPM (parametry takie same jak u poprzednika), obecnego podświetlenia oraz kabla, który kończy się dwoma wtyczkami (podobnie jak MasterFan Pro 120 Air Flow). Samo podświetlenie jest dobre i fajnie współgra z czarnymi ramkami – może się to podobać. Ponownie z tyłu znajduje się przełącznik pomiędzy trybem RGB, kolorem niebieskim a czerwonym. Cena takiego zestawu wynosi ok. 400 zł.

Oprogramowanie, metodologia i testy

Oprogramowanie

Oprogramowanie współpracuje z kontrolerem dołączonym do zestawu wentylatorów. Posiada ono trzy zakładki. W pierwszej można dowolnie zmieniać podświetlenie. Opcji jest całe mnóstwo i można trochę czasu spędzić zanim wybierze się ideał dla siebie. Druga z zakładek przekierowuje nas na stronę producenta a trzecia sprawdza aktualizacje. Generalnie oprogramowanie jest banalne w użyciu i zostało maksymalnie uproszczone.

Metodologia testów

  1. W testach został użyty anemometr Voltraft PL-130AN oraz decybelomierz Volfcraft SL-100.
  2. Wentylator został umieszczony w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został umieszczony anemometr. Wyniki zostały spisane po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbywały się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy

Wentylator 120 mm wypadł dobrze w testach. Posiada on akceptowalną kulturę pracy a sama wydajność sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku montażu w obudowie. Wersje 140 mm są znacznie wydajniejsze ale także znacznie głośniejsze. Pojedyncze śmigło 140 Air Pressure na maksymalnych obrotach jest tragiczne pod tym względem. Natomiast warto tutaj zauważyć, że wersje Air Pressure powinny lepiej sprawdzić się na radiatorach.

Podsumowanie

Seria MasterFan Pro z pewnością jest warta uwagi. W jej skład wchodzą podświetlane wentylatory, bez podświetlenia ale z większymi obrotami a także paczki wentylatorów z kontrolerem. Wersja Air Flow dobrze sprawdzi się w przypadku montażu w obudowie a Air Pressure w przypadku montażu na radiatorze. Wersja 120 mm posiada dobra kulturę pracy, czego nie można powiedzieć o wersji 140 mm – jest wydajniej ale znacznie głośniej. Dołączony kontroler do paczki wentylatorów jest ciekawy i pozwala za pomocą oprogramowania sterować wentylatorami. Szkoda tylko, że można do niego podłączyć tylko do czterech wentylatorów. Warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania, która jest bardzo dobra. Podsumowując – oferta Cooler Mastera jest tak bogata, że można wybrać odpowiednie śmigło do własnych wymagań. Także można decydować pomiędzy ciszą a wydajność. Warto zwrócić uwagę na te wentylatory ale także nie zapominajcie przy tym o konkurencji – możliwe, że w danej cenie znajdziecie coś bardziej pasującego do siebie.