Nowa seria wentylatorów MasterFan od Cooler Master posiada kilka wersji śmigieł. Należą do nich Air Pressure, Air Balances oraz Air Flow wraz z wariantami 120 i 140 mm. Do testów otrzymaliśmy trzy różne wersje wentylatorów – czy okażą się one godne uwagi?

MasterFan Pro 120 Air Flow

Pierwszy z wentylatory, w sumie jak wszystkie, został zapakowany w czarne opakowanie. Wraz z nim otrzymujemy tylko śrubki. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Wentylator ma wymiary 120 x 120 x 25 mm i waży 147 g. Wygląda on bardzo dobrze. Ramka jest czarna a od środka rozchodzi się podświetlenie co daje niezły efekt. Z tłu znajduje się także przełącznik pozwalający na wybór trybu podświetlenia – RGB, niebieski albo czerwony. Obroty, przepływ powietrza, ciśnienie i głośność wynoszą maksymalnie kolejno: 1100 RPM, 48,8 CFM, 0,88 m2O, 20 dBA. MasterFan Pro 120 Air Flow został oparty o łożysko POM a jego MTBF wynosi 490 tysięcy godzin. Posiada on siedem skrzydełek, które zoptymalizowane zostały pod przepływ powietrza. Po bokach znajdują się gumowe nakładki, które mają za zadanie absorbować drgania powstające podczas pracy. Ze śmigła wychodzi jeden kabel z dwoma końcówkami. Ma on płaski profil więc łatwo jets nim manipulować. Pierwsza końcówka to 4 pin z PWM a druga służy do podłączenia do złącza RGB LED na płycie czy w kontrolerze. Jego cena wynosi około 61 zł.

MasterFan Pro 140 Air Pressure

Kolejne ze śmigieł ma także podobne opakowanie oraz jedyne dodatki to dwie śrubki. Gwarancja także wynosi 2 lata.

Wentylator ma wymiary 140  x 140 x 25 mm i wazy 172 g. Otrzymana wersja nie posiada podświetlenia – jest cała czarna. MasterFan Pro 140 Air Pressure może także pracować w trzech trybach: S Mode, Q Mode i P Mode. Obroty, przepływ powietrza, ciśnienie i głośność wynoszą maksymalnie kolejno: 1550 RPM, 46,2CFM, 1,59 m2O, 20 dBA; 2200 RPM, 64,2 CFM, 3,15 mmH2O, 30 dBA; 2800 RPM, 82,2 CFM, 5,28 mmH2O, 36 dBA. Obroty można zmieniać poprzez przełącznikowi obecnemu za śmigłem. Wentylator ponownie został oparty o łożysko POM z czasem życia 490 tysięcy godzin. MasterFan Pro 140 Air Pressure posiada pięć skrzydełek zoptymalizowanych pod wytwarzanie jak największego ciśnienia. Ponownie po bokach umieszczone zostały specjalne antywibracyjne nakładki. Tym razem wychodzi z niego tylko jeden kabel 4 pin z PWM, który został opleciony elastycznym oplotem. Cena śmigła wynosi około 90 zł.

MasterFan Pro 140 Air Pressure RGB 3 in 1 with RGB LED Controller

Wentylatory zostały zapakowane podobnie do poprzedników. Ponownie każdy z nich posiada zestaw śrubek ale tym razem także w zestawie znajduje się kontroler. Zasilany jest on ze złącza Sata oraz posiada wyjście USB do płyty (aby móc sterować wentylatorami za pomocą oprogramowania) oraz cztery wejścia na wentylatory ze złączem RGB LED. Gwarancja także wynosi 2 lata.

Śmigła są konstrukcyjnym odpowiednikiem MasterFan Pro 140 Air Pressure. Różnice dotyczą obrotów, bowiem tym razem maksimum to 1550 RPM (parametry takie same jak u poprzednika), obecnego podświetlenia oraz kabla, który kończy się dwoma wtyczkami (podobnie jak MasterFan Pro 120 Air Flow). Samo podświetlenie jest dobre i fajnie współgra z czarnymi ramkami – może się to podobać. Ponownie z tyłu znajduje się przełącznik pomiędzy trybem RGB, kolorem niebieskim a czerwonym. Cena takiego zestawu wynosi ok. 400 zł.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!