Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów Deepcool RF 120 – 3 in 1

Kolejny zestaw wentylatorów pochodzi od firmy Deepcool. RF 120 to ponownie zestaw trzech podświetlanych 120 mm śmigieł. Jak wypadną one w testach?

Wentylatory zostały zapakowane w niebieskie pudełko. Wraz z nimi otrzymujemy zestaw śrubek, instrukcję, kontroler podświetlenia, hub pozwalający na podłączenie wszystkich śmigieł do jednego złącza 4 pin oraz kabel pozwalający na podłączenie wszystkich śmigieł do kontrolera albo do płyty głównej. Jak sami widzicie, dodatki są dobrze przemyślane. Dzięki nim można łatwo poukładać kable w obudowie tak, aby nie plątały się one. Sam kontroler zasilany jest ze złącza SATA. Posiada trzy przyciski, za pomocą których można sterować podświetleniem. Samo rozwiązanie jest trochę słabe bowiem jeśli chce się coś zmienić, to należy za każdym razem otwierać obudowę – rozwiązanie z pilotem jest znacznie lepsze. Ten minus nie dotyczy się osób, które posiadają złącze do sterowania podświetleniem na płycie głównej.

Wentylatory wyglądają bardzo dobrze. Nawet pomimo tego, że brakuje im trochę przezroczystej ramki, która zmieniłaby efekt podświetlenia – to jest jednak widoczne na całym wentylatorze i wygląda po prostu fajnie. Śmigła mają standardowe wymiary 120 x 120 x 25 mm. Ich maksymalna prędkość wynosi 1500 RPM, którym towarzyszy przepływ powietrza równy 56,5 CFM i głośność na poziomie 27 dBA. Zastosowane łożysko jest typu Hydro. RF 120 posiada 9 skrzydełek ze specjalnie wyżłobieniami poprawiającymi przepływ powietrza. Z kolei miejsce na śrubki jest wyłożone gumą, która ma zapobiegać przenoszeniu drgań. Wentylatory zasilane są ze złącza 4 pin i posiadają dość długi kabel.

Metodologia testów

  1. W testach został użyty anemometr Voltraft PL-130AN oraz decybelomierz Volfcraft SL-100.
  2. Wentylator został umieszczony w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został umieszczony anemometr. Wyniki zostały spisane po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbywały się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy

Jak sami możecie zobaczyć, wentylatory są bardzo wydajne, wydajniejsze od konkurencji na podobnych obrotach. Oznacza to, że świetnie się one sprawdzą jako wentylatory do obudowy. Z kulturą pracy jest trochę gorzej – na maksymalnych obrotach jest głośno, dopiero od 1200 RPM zaczyna być akceptowalnie.

Podsumowanie

Deepcool RF 120 – 3 in 1 kosztują około 160 zł. Jeśli szukacie wydajnych i nieźle wyglądających wentylatorów do obudowy to trafiliście w dziesiątkę. Produkt Deepcoola pod tym względem wypada znakomicie i z pewnością zapewni świetny przepływ powietrza. Natomiast okupione jest to trochę głośną pracą. Z minusów muszę wymienić także kontroler – jeśli chcecie zmienić kolor za jego pomocą, to za każdym razem musicie otwierać obudowę. Natomiast jeśli macie płytę z odpowiednim wejściem RGB to możecie programowo nimi sterować. Śmigła są bardzo dobrym wyborem i z pewnością godnym rozważenia.