Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów Enermax T.B.Silence ADV

Jak poradzą sobie nowe 120 mm i 140 mm konstrukcje?

Enermax ma w swojej ofercie kultowe już wentylatory. Do tej pory pamiętam, jak modele Magma były praktycznie wszędzie polecane. Firma kontynuuje swoją dobrą passę i właśnie zaprezentowała nowe wentylatory T.B.Silence ADV.

120 mm

Pierwszy z wentylatorów został zapakowany w biało-czerwone opakowanie. Wraz z nim otrzymujemy zestaw śrubek oraz przejściówkę Molex na 4 pin.

Wentylator wygląda dobrze, nawet pomimo braku podświetlenia. To, co go wyróżnia wśród konkurencji, to ramka z wyciętą nazwą Enermax. Ma ona wpłynąć także pozytywnie na działanie wentylatora. W miejscu montażu śrub możecie zobaczyć nakładki antywibracyjne. T.B.Silence ADV 120 mm posiada 7 skrzydełek wykonane z użyciem technologii Enerflo. Są to specjalne wyżłobienia na skrzydełkach, które mają zwiększyć wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu głośności. Wentylator został oparty o autorskie łożysko Twister Bearing. Jego MTBF wynosi 160 tysięcy godzin. Maksymalna prędkość wersji 120 mm to 1500 RPM. Przepływ powietrza wynosi wtedy 63,89 CFM, ciśnienie 1,82 mm H2O a głośność 14,9 dBA. Jakość wykonania całości jest bardzo dobra. Wentylator posiada także PWM.

140 mm

Drugie ze śmigieł zostało zapakowane w podobny karton i przy nim są obecne podobne dodatki.

Zastosowane technologie czy wygląd jest identyczny, jak w przypadku wersji 120 mm. Różnią się, oprócz wielkości, parametry techniczne. Maksymalna prędkość wersji 140 mm to 1200 RPM. Przepływ powietrza wynosi wtedy 66,57 CFM, ciśnienie 1,63 mm H20 a głośność 15,8 dBA.

Metodologia testów

  1. W testach został użyty anemometr Voltraft PL-130AN oraz decybelomierz Volfcraft SL-100.
  2. Wentylator został umieszczony w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został umieszczony anemometr. Wyniki zostały spisane po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbywały się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy

Oba wentylatory wypadły bardzo dobrze w testach. Model 120 mm jest bardzo wydajny na 1500 i 1200 RPM, na 800 RPM też jest całkiem dobrze. W przypadku 140 mm wersji zarówno na 1200 RPM, jak i 800 RPM wydajność jest znakomita. Odnośnie kultury pracy, to wersja 120 mm na maksymalnych obrotach jest słyszalna, ale wystarczy je obniżyć i jest cisza. 140 mm jest już cicha na maksymalnych obrotach, aczkolwiek jest ona trochę głośniejsza, na analogicznych obrotach, od wersji 120 mm – jest to całkowicie spodziewane.

Podsumowanie

Enermax T.B.Silence ADV 120 mm kosztuje ok. 80 zł a T.B.Silence ADV 140 mm ok. 90 zł. Oba wentylatory są zdecydowanie godne polecenia. Są zarówno wydajne i ciche, w szczególności na mniejszych obrotach. Sprawdzą się idealnie jako wentylatory do obudowy, gdzie zapewnią bardzo dobry przepływ powietrza. Także samo ich wykonanie jest znakomite. Niektórym osobom może brakować podświetlenia, ale nie po to zostały stworzone te śmigła. Jeśli szukacie wydajnych i stosunkowo cichych wentylatorów (w wersji 120 mm będziecie musieli trochę obniżyć obroty aby mieć pełną ciszę) to warto zwrócić na nie uwagę.