Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów ID-Cooling DF-12025-RGB TRIO

Kolejna paczka wentylatorów pochodzi od ID-Cooling, która to firma miała już swój debiut na Whatnext.pl. Czy te śmigła okażą się dobrym wyborem?

Wentylatory zostały zapakowane w czarno-pomarańczowy karton. Wraz z nimi otrzymujemy śrubki, mnóstwo kabli oraz pilot. Ten ostatni jest bardzo intuicyjny i pozwala na szybką i łatwą obsługę podświetlenia. Także komunikuje się on za pomocą fal radiowych wiec nie trzeba bawić się w czujniki podświetlenia – świetne rozwiązanie. Kable pozwalają na podłączenie wszystkich wentylatorów do jednego złącza 4 pin na płycie albo do kontrolera lub złącza RGB na płycie.

DF-12025-RGB prezentuje się świetnie i co do tego nie ma wątpliwości. Wentylatory posiadają biały rotor oraz ramkę a samo podświetlenie zaczyna się od środka i rozchodzi na boki. Daje to znakomity efekt, całkiem inny niż u konkurencji. Jedyne czarne elementy wentylatorów to boki, na których znajduje się antywibracyjna guma. DF-12025-RGB  maja standardowe wymiary 120 mm x 120 mm x 25 mm i ważą 150 g. Śmigła kręcą się z maksymalną prędkością równą 2000 RPM. Wtedy też głośność wynosi 31,5 dBA, przepływ powietrza 56,5 CFM a ciśnienie 1,99 mmH2O. Zostały one oparte o łożysko podwójne kulkowe. Wychodzą z nich dwa kable- jeden 4 pin do kontrolowania obrotów a drugi RGB do kontrolowania podświetlenia. Takie rozwiązanie jest świetne bowiem zapewnia kompatybilność z różnymi systemami podświetlenia od producentów płyt głównych. Jakość wykonania jest bardzo dobra.

Metodologia testów

  1. W testach został użyty anemometr Voltraft PL-130AN oraz decybelomierz Volfcraft SL-100.
  2. Wentylator został umieszczony w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został umieszczony anemometr. Wyniki zostały spisane po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbywały się z odległości 200 mm przy tle 33 dBA.

Testy

Na maksymalnych obrotach wentylatory są bardzo wydajne jednakże też bardzo głośno. Fajny kompromis można znaleźć w okolicach 1200 RPM gdzie przepływ powietrza jest ciągle niezły a kultura pracy jest już akceptowalna. Na 800 RPM jest już kompletna cisza jednakże jest ona okupiona jeszcze mniejszym przepływem powietrza.

Podsumowanie

ID-Cooling DF-12025-RGB TRIO kosztują około 45$ (160 zł). Nie są one zbytnio dostępne w Polsce ale z ich zakupem z zagranicznych stron nie powinno być problemów. Wentylatory są bardzo dobrym wyborem. Wyglądają one świetnie – posiadają inne niż konkurencja podświetlenie, które znakomicie wygląda. Podświetleniem można sterować za pomocą wygodnego pilota albo oprogramowania dołączonego do płyty głównej Ich jakość wykonania także jest niczego sobie. Na maksymalnych obrotach śmigła są głośne, ale wystarczy pobawić się ich prędkością aby osiągnąć dobrą kulturę pracy w połączeniu z niezłym przepływem powietrza. Jeśli szukacie dobrego is stosunkowo taniego zestawu śmigieł to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę propozycję od ID-Cooling.