Test Xiaomi Air Purifier 2

Elegancki oczyszczacz powietrza z Chin - test długodystansowy

Test Xiaomi Air Purifier 2

Nie odkryjemy Ameryki pisząc, że jakość powietrza w dużych aglomeracjach miejskich bardzo często jest na niskim poziomie, a stężenie szkodliwych pyłków przekracza normy nawet kilkaset razy. Jednak jedno jest pewne, czy normy są przekroczone, czy też nie, warto zadbać o jakość powietrza w naszych domach. Dlatego też, do naszej redakcji trafił oczyszczacz powietrza – Xiomi Air Purifier 2. Jesteście ciekawi naszych spostrzeżeń po ponad 3 miesiącach testowania? Zapraszamy do lektury.

Test Xiaomi Air Purifier 2

Wygląd

Chińskie firmy znane są z kopiowania wzornictwa innych dobrze nam znanych marek. Firmy te doszły do perfekcji w tym co robią, a ich produkty stają się coraz to lepsze, a zarazem też ładniejsze. Xiomi, bo na produkcie tej marki się skupiamy, perfekcyjnie zaprojektowało swój oczyszczacz powietrza. Jeśli dobrze wszystkim znana marka z Cupertino, posiadała by w ofercie oczyszczacze powietrza, na pewno wyglądały by one właśnie tak. Co można uznać tylko i wyłącznie za plus.

Air Purifier 2, to zgrabny prostopadłościan o mocno zaokrąglonych brzegach. Na górze urządzenia producent umieścił wylot powietrza oraz przycisk funkcyjny do zmiany trybów pracy. Na froncie, u góry po prawie stronie urządzenia znajdują się trzy diody informujące o wybranym obecnie trybie pracy (Auto, Noc, ulubiony).

Test Xiaomi Air Purifier 2

Na tyle, zaczynając od góry, znajduje się przycisk konfiguracji sieci WiFi (służący również do resetowania urządzenia do ustawień fabrycznych), tuż pod przyciskiem za małą klapką producent umieścił czujniki; temperatury, jakości powietrza oraz wilgotności. Poniżej natomiast znajduje się klapa filtra. Urządzenie na wszystkich ściankach bocznych posiada otwory wentylacyjne (wloty powietrza).

Dane techniczne:

 • Typ filtra Podstawowy filtr PET, Filtr HEPA (wysokowydajny filtr cząstek stałych), Filtr adsorpcyjny z węglem aktywnym
 • Łączność Wi-Fi 802.11b/g/n
 • Długość 240mm
 • Szerokość 240mm
 • Wysokość 520mm
 • Waga ~4.8kg (z filtrem)
 • Kolor Biały
 • Metoda oczyszczania Filtracja mechaniczna i adsorpcja
 • Zdolność oczyszczania 330m³/h
 • Skuteczność oczyszczania 100% — duże cząsteczki
 • 99,3% — cząsteczki do 0.3 μm
 • 99,99% — cząsteczki do 2.5 μm
 • 91% — formaldehydy i inne szkodliwe substancje
 • Zalecany obszar 23m²~39m²
 • Pobór energii 1.5W~75W
 • AC 100V~220V 50/60Hz
 • Poziom hałasu 31dB
 • Inteligentne moduły Czujnik jakości powietrza
 • Czujnik temperatury i wilgotności

Testy

Urządzenie testowaliśmy w domowych warunkach przez ponad 3 miesiące. Pierwszą właściwością, która rzuca się „na słuch” jest wysoka kultura pracy oczyszczacza od Xiomi. W trybie Auto mamy do czynienia z bardzo delikatnym szumem. Przepychane powietrze nie generuje nazbyt dużego poziomu hałasu do czasu zarejestrowania przez urządzenie podwyższonego poziomu cząsteczek PM2.5. W momencie wejścia oczyszczacza na najwyższe obroty, ten jest mocno słyszalny, jednak przeważnie cykl oczyszczania trwał maksymalnie 15 min (dla pomieszczenia w okolicy 20mkw). Podczas testów AirPurifier reagował za każdym razem gdy na dłużej otworzyliśmy okno balkonowe, wierciliśmy otwory w ścianie (taka sytuacja też miała miejsce), czy po prostu przypaliliśmy obiad na patelni. Każdorazowo urządzenie będące w trybie auto, wkręcało się na maksymalne obroty na kilka do kilkunastu minut, następnie obniżało je do poziomu akceptowalnego by ostatecznie przejść w tryb cichy. To co mogliśmy zauważyć, to szybkość oczyszczania powietrza. Zmyślnie zaprojektowana konstrukcja, wsysa trzema stronami powietrze i wypycha przefiltrowane górą urządzenia. W ten sposób w pomieszczeniu wymuszana jest cyrkulacja powietrza pomiędzy warstwami górnymi i dolnymi powietrza. Dla lepszego zobrazowania prędkości pracy urządzenia, zamieszczamy poniżej zrzuty z aplikacji pokazujące w czasie przebieg oczyszczania.

Koszty

Jak wiadomo, koszty użytkowania urządzenia nie kończą się na jego zakupie. Oprócz wydanych około 600,00 zł na sam oczyszczacz, po upływie od 3 do 6 miesięcy konieczne będzie zakupienie (i wymiana) filtra za około 130 zł. Przy założeniu, że urządzenie kupujemy na 4 lata, a filtr wymieniamy co 4 miesiące, koszt takiego urządzenia wzrasta do poziomu 2160zł. Do tego trzeba doliczyć oczywiście koszty prądu, jednak te, nie powinny przekroczyć 90zł rocznie (1kWh – 0.65zł, średnie zużycie prądu 15W, oczyszczać włączony cały czas).

Test Xiaomi Air Purifier 2

Podsumowanie

Kraj nasz opanował strach przed smogiem, który niestety był jest i pewnie jeszcze przez długi czas będzie nas nękał. Choć temat ten nagłośniony ostatnimi czasy (okres zimowy) został do granic absurdu, napędzając zarazem sprzedaż sprzętu filtrującego powietrze, nie należy jednak popadać w panikę. Oczyszczacz taki jak Xioami AirPurifier 2 na pewno daje nam nie tylko komfort psychiczny ale i pewien poziom czystości. Choć można powiedzieć, że żyliśmy dobrze (w nieświadomości), jednak warto zainteresować się tematem oczyszczaczy bliżej dobierając odpowiedni do swoich potrzeb. Sumując nasze przemyślenia, Air Purifier 2 to bardzo dobre urządzenie, które cechuje stosunkowo niski koszt zakupu oraz koszty związane z wymianą filtrów. Jeśli cenicie sobie estetykę oraz ciszę, z czystym sercem możemy polecić Wam ten oczyszczacz.

+ prostota obsługi
+ czysty design
+ wydajny
+ cena

– bardzo głośny na najwyższych obrotach