Informacje zebrane podczas testów potencjalnych szczepionek na koronawirusa, stworzonych przez naukowców związanych z Uniwersytetem Oksfordzkim oraz AstraZeneca sugerują występowanie podobnych reakcji układów odpornościowych zarówno wśród młodszych i starszych osób.
Szczepionka jest obecnie w trzeciej fazie badań klinicznych, co oznacza, że jej bezpieczeństwo i skuteczność są testowane przez tysiące uczestników z wielu różnych krajów. Rzecznik firmy AstraZeneca dodał, że zachęcające jest to, iż reakcje immunologiczne były podobne u osób starszych i młodszych, a reaktywność była niższa u osób starszych. Jest to ważne, ponieważ właśnie w przypadku tej grupy przebieg COVID-19 jest zazwyczaj najcięższy.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Czytaj też: Nowy lek na koronawirusa może zmienić przebieg pandemii
Czytaj też: W zwalczaniu koronawirusa może pomóc dość powszechny lek
Czytaj też: Pojawił się przełom w badaniach nad koronawirusem
Oczywiście pojawiły się pytania dot. dostępności szczepionki jeszcze w tym roku, m.in. w przypadku pracowników służby zdrowia oraz osób szczególnie narażonych na śmierć wywołaną zakażeniem SARS-CoV-2. Matt Hancock przyznał, że trwają przygotowania do prowadzenia takich działań, ale rozpoczną się one dopiero wtedy, gdy pojawi się pewność co do bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki.