Reklama
aplikuj.pl

TikTok i WeChat nielegalne w USA. Trump dopiął swego

wechat, tiktok, usa

Donald Trump nadal wojuje z Chinami i ten cios może mocno zaboleć. Od niedzieli w USA nie można będzie pobrać aplikacji TikToka oraz WeChat z oficjalnych źródeł. Ciężko jest powiedzieć, że prezydent USA wie co robi, ,bo zdecydowanie nie są to mądre posunięcia w okresie przedwyborczym.

TikTok i WeChat znikną ze sklepów z aplikacjami

Od 6 sierpnia obowiązuje 45-dniowy termin, jaki Stany Zjednoczone postawiły przez właścicielami TikToka na sprzedanie serwisu. Firma ByteDance ma czas do niedzieli i jeśli do sprzedaży nie dojdzie, a wszystko na to wskazuje, aplikacja zostanie zablokowana na terenie Stanów Zjednoczonych. Wraz z nią blokadą objęty zostanie WeChat, czyli w ogromnym uproszczeniu bardzo rozbudowany odpowiednik Facebooka.

Blokada dotyczy oficjalnego dostępu do aplikacji, czyli nie będzie można jej pobrać z AppStore, ani Google Play. Ale bez problemu zaraz znajdą się sposoby na obejście blokady, np. poprzez pobranie programu prosto ze strony internetowej.

Amerykański Departament Handlu przekonuje, że nie będzie starać się zniechęcić użytkowników do porzucenia aplikacji, ale zablokowane zostaną wszelkie aktualizacje. Co w dłuższej perspektywie może spowodować, że programy przestaną działać.

Dodatkowo właściciele TikToka dostają nowe ultimatum. Do 12 listopada mają uporać się z problemami bezpieczeństwa narodowego USA. Za tymi groźnie brzmiącymi słowami stoi jedno – firma ByteDance ma sprzedać TikToka amerykańskiej firmie do 12 listopada, w przeciwnym wypadku pojawi się blokada hostingu internetowego dla usług serwisu na terenie USA.

100 mln użytkowników i amerykańskie firmy będą wściekłe

Warto zauważyć, że 12 listopada przypada po wyborach prezydenckich przypadających na 3 listopada. Donald Trump musi być pewny swego, bo właśnie przybyło mu 100 mln potencjalnych przeciwników. Tyle użytkowników ma TikTok w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście pewnie większość z nich jest nieletnia. Ale mają rodziny, znajomych, a przede wszystkim – idoli z ogromnymi zasięgami w sieci. Ataki wymierzone w Donalda Trumpa mogą nie mieć końca.

Ale Trump robi sobie wrogów nie tylko wśród użytkowników TikToka. WeChat ma każdego dnia 19 mln aktywnych użytkowników na terenie Chin. Korzystają z niego nie tylko chińscy studenci w USA, ale również firmy, które za jego pomocą komunikują się z kontrahentami. Do takich firm należą też giganci, tacy jak Walmart i Starbucks, które z WeChatu korzystają do prowadzenia transakcji w Chinach. Ale, przynajmniej na razie, Departament Handlu nie zamierza im tego blokować.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News