WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Titan – Google stworzyło swój własny klucz bezpieczeństwa na USB

Ostatnia konferencja Google zaowocowała masą ciekawych informacji i nowości, których firma nie szczędziła. Jedną z zapowiedzi był klucz bezpieczeństwa Titan, który został pewnie stworzony po ostatnim sukcesie w kwestii phishingu.

Całość nie jest jednak w pełni autorska, bowiem Titan bazuje na sprzęcie FIDO, a dokładnie protokole U2F, ale ze zmienionym oprogramowaniem, którego opracowaniem zajęła się w pełni firma Google. Jego funkcjonalność pozostała jednak bez zmian. Mówię tutaj o zastosowaniu klucza Titan, który umożliwia proste logowanie się do kont w systemie operacyjnym i na stronach. Oczywiście bez potrzeby pamiętania hasła i loginu. Do sprzedaży trafią na ten moment dwa modele. Jeden bazujący wyłącznie na złączu USB, a drugi na module Bluetooth i łączności NFC, więc korzystanie z klucza telefonem i laptopem pozbawionego USB też wchodzi w grę.

Seria Titan jest oczywiście konkurencją dla Yubico, ale nie przeszkodziło to firmie na współpracę. Na ten moment możemy być pewni, że rozwiązanie na Bluetooth od Googla będzie bazowało na bardziej energooszczędnej elektronice. Teraz sprzęt jest dostępny wyłącznie dla klientów Google Cloud, ale w przyszłości trafi również na tradycyjne półki sklepowe. Spekuluje się, że będą kosztować około 25$ za model na USB, jak i Bluetooth i NFC. Oba będą też sprzedawane w formie zestawu.

Źródło: Digitaltrends