WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

To elastyczne urządzenie zmierzy poziom tlenu na dowolnej części ciała

Jeśli chcecie zmierzyć poziom tlenu we krwi to musicie wykorzystać do tego jeden z oksymaterów, który zakładany jest na palca. Nowe urządzenie zmienia tę postać rzeczy i pozwala mierzyć ten parametr praktycznie na każdej części ciała.

W 2014 roku studenci z Uniwersytetu Berkeley w Kalifornii stworzyli elastyczne urządzenia do oksymetrii z drukowanymi organicznymi diodami LED. Niedawno opracowali też metodę określania poziomów tlenu analizę światła odbijanego od krwi. Te dwie rzeczy zostały właśnie połączone w jednym urządzeniu. Składa się ona z siatki naprzemiennych czerwonych diod LED, diod LED pracujących w bliskiej podczerwieni oraz fotodiod. Coś takiego może zostać umieszczone na dowolnej części ciała i tym samym zmierzyć w danym miejscu wysycenie krwi tlenem.

Prototyp z powodzeniem przetestowany został w przypadku pomiaru tego parametru na przedramieniu jednego ochotnika i czole drugiego. Trwają właśnie prace nad dalszym rozwinięciem tej technologii oraz nad jej komercjalizacją. Dzięki niej pacjenci z cukrzycą czy chorobami układu oddechowego będą mogli cały czas monitorować swój organizm.

Czytaj też: Bioniczny grzyb wykorzystuje bakterie i grafen do wytwarzania elektryczności

Źródło: https://newatlas.com/