Naukowcy opracowali to, co opisują jako najbardziej wydajne ogniwo słoneczne na świecie. Panel jest utworzony z nowego typu cząsteczki organicznej. Wyniki osiągane przez prototyp jego twórcy opisali jako „imponujące”.
Wynalazek pochodzi z Uniwersytetu w Erlangen-Norymberdze. Rekordowe właściwości dotyczą nowego typu organicznych ogniw słonecznych opartych na niefulerenach. Jest to forma fotowoltaiki, która wykorzystuje elektronikę organiczną. Naukowcy utworzyli ją z przewodzących polimerów organicznych w celu absorpcji światła i transportu ładunku, co przekłada się na produkcję energii elektrycznej z promieni słonecznych.
Układanie w stosy to stosunkowo nowa koncepcja tworzenia ogniw słonecznych. Polega na układaniu w stos różnych materiałów półprzewodnikowych, które pochłaniają różne częstotliwości światła. Taka koncepcja potencjalnie może doprowadzić do zwiększenia wydajności nawet o 50 procent. Należy wziąć pod uwagę , że konwencjonalne ogniwa słoneczne przetwarzają mniej niż 25 procent energii słonecznej na energię elektryczną.
W przeciwieństwie do użycia krzemu, który sam wymaga dużej ilości energii do wyprodukowania, warstwy polimerowe stosowane w nowych ogniwach słonecznych są przenoszone z roztworu bezpośrednio na folię nośną. Zmniejsza to zapotrzebowanie na energię podczas produkcji i zmniejsza koszty. Naukowcy pozyskali alternatywną cząsteczkę organiczną, która pochłania więcej światła niż przy zastosowaniu starszych technologii. Nowy materiał jest również bardzo wytrzymały.
[Źródło: digitaljournal.com; grafika: NASA]
Czytaj też: Perowskit poprawia efektywność ogniw słonecznych