W kwietniu dowiedzieliśmy się, że naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wydrukowali w 3D miniaturowe ludzkie serca. Wykorzystali oni do tego ludzki materiał biologiczny. Teraz naukowcy z USA powtórzyli ten eksperyment, ale udało im się stworzyć pełnowymiarowe ludzkie serce.
Naukowcy rozpoczęli od pozyskania białych krwinek od ludzkiego ochotnika. Następnie przekształcono je w indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste, które skłoniono do różnicowania się w różne typu kardiomiocytów. Następnie zmieszano je z substancjami odżywczymi i czynnikiem wzrostu co pozwoliło na stworzenie bio-atramentu.
Czytaj też: Rdzenni Hawajczycy obniżali ciśnienie krwi tańcząc hula
W dalszym kroku bio-atrament był wytłaczany przed dyszę biodrukarki wraz z przezroczystym materiałem matrycy. W ten sposób serce rozpoczęło swoją budowę warstwa po warstwie, a matryca utrzymywała wszystko w pożądanym kształcie.
Wydrukowane serce umieszczono w bioreaktorze, który naśladował warunki w ludzkim ciele. Sprawiło to, że kardiomiocyty same się zorganizowały i stworzyły stałą tkankę serca. W rezultacie powstałe pełne ludzkie serce, z którego rozpuszczono matrycę. Jedyne czego nie wiemy, to czy ono rzeczywiście bije i czy mogłoby działać w ludzkim ciele.
Czytaj też: Dlaczego ludzie przybierają na wadze wraz z wiekiem?
Źródło: Newatlas