WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

To urządzenie ma zapewnić szybszą pamięć i procesory

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie opracowali pierwsze w historii zintegrowane urządzenie, które może być programowane za pomocą fotonów lub elektronów. Co ważne, działa ono w nanoskali.

Obliczenia dokonywane z prędkością światła wydawały się kuszącą, ale nieuchwytną perspektywą. Jednak wraz z rozwojem technologicznym, tego typu wizja staje się coraz bardziej realna. Wykorzystanie światła do kodowania oraz przesyłania informacji umożliwia realizację tych procesów z maksymalną prędkością.

I choć niedawno eksperymentalnie zademonstrowano wykorzystanie światła w niektórych procesach, brakowało kompaktowego urządzenia łączącego się z architekturą elektroniczną tradycyjnych komputerów. Układy elektryczne muszą być małe, aby działać efektywnie, podczas gdy układy optyczne muszą być duże, ponieważ długość fali światła jest większa niż elektronów.

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy stworzyli konstrukcję, która pozwoliła im skompresować światło do niewielkich rozmiarów. Znacząca redukcja rozmiaru w połączeniu ze znacznie zwiększoną gęstością pozwoliła badaczom połączyć pozorną niekompatybilność fotonów i elektronów do przechowywania danych i obliczeń. Autorzy ekpserymentu wykazali, że wysyłając sygnały elektryczne lub optyczne, stan materiału foto- i elektroczułego został przekształcony pomiędzy dwoma różnymi stanami porządku molekularnego. Co więcej, urządzenie stało się pierwszym elektrooptycznym nanoskalowym ogniwem pamięci o nieulotnej charakterystyce.

ŹRÓDŁO: phys.org