WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

To urządzenie wykryje nadchodzące ataki padaczki

Według najnowszych badań, od 7 do 17% wszystkich zgonów związanych z padaczką spowodowanych jest nagłym atakiem choroby. Nazywa się to zespołem nagłej nieoczekiwanej śmierci pacjentów z padaczką (SUDEP) i nowe urządzenie ma przed tym chronić.

SUDEP najczęściej występuje w nocy, podczas snu osoby chorej. To właśnie wtedy świetnie sprawdza się nowe urządzenie. Zostało ono przeznaczone dla pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną oraz padaczką oporną na leczenie. To właśnie te osoby są w szczególności narażone na SUDEP. Urządzenie zakłada się na ramię podczas snu. Wykorzystuje ono czujniki optyczne do mierzenia częstości akcji serca oraz akcelerometry w celu wykrywania ruchów wstrząsowych, które są charakterystyczne dla epilepsji.

padaczka

Gdy atak padaczki zostanie wykryty, to urządzenie włącza alarm i bezprzewodowo informuje opiekunów o konieczności interwencji. Zostało ono przetestowane na 28 pacjentach i w badaniach wykryło ono 85% poważnych ataków, ale aż 96% najpoważniejszych, które mogły zagrażać życiu. Dla porównania inne rozwiązania wykrywają zaledwie 21% poważnych napadów.

Czytaj też: Platforma Nerve-on-a-Chip może być przyszłością neuroprotetyki

Źródło: https://newatlas.com