Reklama
aplikuj.pl

To zwierzę może być kluczem do uzyskania taniej energii odnawialnej

Skorupiaki należące do tzw. równonogów mogą stanowić inspirację dla naukowców jeśli chodzi o przekształcanie drewna w energię. 

Odkryty w 1799 r. inwazyjny gatunek był zmorą marynarzy na całym świecie ze względu na skłonność do pożerania drewna. Dzisiaj naukowcy przyglądają się mu w zupełnie innym świetle. Chcą sprawdzić, czy żarłoczny apetyt zwierzęcia może pomóc nam przekształcać drewno w biopaliwo.

Tym co wyróżnia głównego bohatera tej wiadomości jest fakt, że trawi on ligninę. Po celulozie lignina jest najpopularniejszym polimerem pochodzenia roślinnego na świecie. Występuje we wszystkich drzewach i owija się wokół polimerów cukrowych, które zawierają drewno. Te cukry są kluczem do produkcji biopaliw, ponieważ po rozpadzie polimerów, cukry te mogą być fermentowane do ciekłej biomasy. Jednak obecny proces jest drogi, dlatego biomasa drzewna należy do najmniej wykorzystywanych form energii odnawialnej.

Odkrywanie, w jaki sposób równonogi rozkładają ligninę byłoby ważnym krokiem. Okazuje się, że robaki używają grupy białek zwanych hemocyjanami, najlepiej znanych z transportu tlenu w bezkręgowcach. Naukowcy odkryli, że te zwierzęta używają hemocyjanów do rozkładania wiązań ligniny. Enzymy te wykazują pewne podobieństwa z innymi w naturalnym świecie. Ale nowo odkryte enzymy są wyjątkowe pod względem wytrzymałości – są ekstremalnie odporne na agresywne środowisko chemiczne i mogą nawet pracować w warunkach siedmiokrotnie bardziej słonych niż woda morska.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: UNIVERSITY OF YORK]

Czytaj też: Istnieje nowa metoda chłodzenia bez użycia elektryczności