Tlen przez długi czas wydawał się nieodłącznym elementem istnienia życia na Ziemi. Z czasem odkryto jednak organizmy, które go nie potrzebują – jednym z takowych jest opisane niedawno zwierzę.
Niewielkich rozmiarów pasożyt, którego znaleziono u łososi, zyskał miano Henneguya salminicola. Badacze próbują zrozumieć, w jaki sposób owe zwierzę jest w stanie funkcjonować bez tlenu.
Wygląda na to, że przedstawiciele gatunku Henneguya salminicola nie posiadają mitochondrialnego genomu ani zakodowanych genów, które umożliwiałyby im oddychanie komórkowe. Mitochondria to swego rodzaju elektrownie tworzące energię z wykorzystaniem tlenu i glukozy.
Czytaj też: Bakterie są zdolne do zapamiętywania. Jak przebiega ten proces?
I choć naukowcy wiedzą, dlaczego te pasożyty nie korzystają z tlenu, to jednocześnie nadal nie rozumieją, jaki jest substytut tego pierwiastka ani jakie procesy biologiczne zachodzą u Henneguya salminicola. Nie zmienia to faktu, że znalezienie wielokomórkowego zwierzęcia zdolnego do przetrwania bez tlenu jest bardzo ważne nie tylko w kontekście życia na Ziemi, lecz również poza nią.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News