WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

TOP 5 polecanych systemów Mesh Wi-Fi

Systemy Mesh Wi-Fi gwałtownie zyskują na popularności. Są to rozwiązania pozwalające na łatwe i szybkie pokrycie całego domu silnym sygnałem Wi-Fi. Zapraszam Was do zapoznania się z naszym TOP 5 tego typu rozwiązań.

Asus ZenWiFi AX

Cena: ok. 2199 zł

asus zenwifi ax, specyfikacja zenwifi ax

Zacznę od propozycji Asusa. ZenWiFi AX to jedno z najlepszych rozwiązań na rynku. Występuje ono w wersji czarnej i białej, więc każdy dopasuje je do wystroju domu. Routery są także bardzo eleganckie i nie rzucają się mocno w oczy – mogą spokojnie służyć za ozdobę w każdym pomieszczeniu.

Asus ZenWiFi AX oferuje pokrycie nawet ponad 500 metrów kwadratowych domu. W zestawie są dwa routery, które to umożliwiają. Jeden potrafi pokryć nawet ponad 250 metrów kwadratowych powierzchni. Taki zasięg pozwala na zastosowanie mesh WiFi nawet w większych firmach – nikt nie powinien narzekać na jakość sygnału. Wpływ na to ma także obecność aż 6 anten w każdym z urządzeń, które zapewniają odpowiednią jakość sygnału.

Dzięki Wi-Fi 6 całkowita oferowana przepustowość systemu osiąga do 6600 Mb/s. Taka wartość pozwala na bezproblemowe strumieniowanie treści nawet 8K. Nie musicie też martwić się o samą konfigurację zestawu – jest ona bardzo łatwa. Tak naprawdę sprowadza się do ściągnięcia odpowiedniej aplikacji na telefon i wykonywania instrukcji krok po kroku.

Wraz z Asus ZenWiFi AX otrzymacie AiProtection Pro za darmo na cały okres użytkowania. Oprogramowanie ma między innymi zaawansowaną kontrolę rodzicielską, która zapewni odpowiednią ochronę najmłodszych. AiProtection Pro to także antywirus, a jego znaczenie każdy z Was zapewne zna.

Asus ZenWiFi AX to aktualnie jedno z najlepszych rozwiązań mesh, jakie możecie kupić. Jeśli więc szukacie tego typu systemu, który zaoferuje Wam największą jakość i możliwości (świetne pokrycie pomieszczeń czy Wi-Fi 6), to wybór jest prosty.

TP-Link Deco M4

Cena: ok. 240 zł za sztukę

TP-Link Deco M4 to kolejny ciekawy system mesh na rynku. Jest on dostępny w różnych konfiguracjach – jeden, dwa lub trzy routery. Nie ma też problemów z dokupieniem kolejnego, jeśli chcecie pokryć nowe pomieszczenia – sami wybieracie, które z urządzeń ma być główne, a które są dodatkowe.

Jeden router pokrywa do 180 metrów kwadratowych w domu. Tak naprawdę można jedno takie urządzenie ustawić na jednym piętrze – powinno to wystarczyć. Przełączanie się pomiędzy różnymi urządzeniami jest płynne i automatyczne. Idąc na wyższe piętro nie musicie więc o niczym pamiętać – router sam się przełączy nna ten o lepszym sygnale.

TP-Link Deco M4 obsługuje sieć 2,4 GHz i 5 GHz. Maksymalna prędkość w tym pierwszym paśmie to 300 Mb/s, a w tym drugim 867 Mb/s. Jeśli więc macie w domu światłowód oferujący prędkość mieszczącą się w tych zakresach to opisywane urządzenie bardzo dobrze sprawdzi się przy jego dystrybucji.

Konfiguracja TP-Link Deco M4 jest również bardzo łatwa. Wystarczy ściągnąć odpowiednią apkę na smartfona i postępować zgodnie z wyświetlanymi informacjami. W aplikacji możecie też ustawić najważniejsze opcje czy sprawdzić kto jest podłączony w danym momencie do sieci.

TP-Link Deco M4 to rozwiązanie bardziej budżetowe. Oferuje ono mniejsze prędkości, ale w zamian jest tańsze oraz bardzo łatwe do konfiguracji i rozbudowy. Jeśli oferowane transfery Wam wystarczą to wybór opisywanego systemu będzie również udanym zakupem.

Netgear Orbi RBK50

Cena: ok. 1770 zł

Kolejny system Mesh Wi-Fi to propozycja od Netgear. Orbi to zestaw, który również znakomicie wygląda. W nowoczesne mieszkanie wpasuje się idealnie i będzie bez problemów mógł stanowić element dekoracyjny. Świetny design potwierdza dodatkowo nagroda Red Dot.

Netgear Orbi RBK50 może pokryć do 460 metrów kwadratowych, czyli poradzi sobie nawet z naprawdę dużym domem. Router oferuje 6 wysoko wydajnych anten, które pracują w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. Maksymalna prędkość tej pierwszej sieci to 400 Mb/s, a drugiej to 866 Mb/s. Routery oferują też dedykowane łącze Wi-FI 5 o prędkości do 1733 Mb/s.

Ponownie konfiguracja i zarządzanie odbywa się dzięki aplikacji na smartfona. Pierwsze podłączenie jest bardzo proste dzięki jasnym instrukcjom. W aplikacji możecie też sterować ustawieniami sieci czy włączyć kontrolę rodzicielską.

Do systemu Netgear Orbi RBK50 możecie aktywować Netgear Armor na darmowy okres próbny (30 dni). System ten ochroni Was przed wszystkimi zagrożeniami, na jakie możecie trafić w sieci. Po okresie próbnym cena za korzystanie z oprogramowania wynosi 69,99 euro za rok.

Netgear Orbi RBK50 to kolejne ciekawe rozwiązanie Mesh Wi-Fi dla Waszego domu. Tym razem otrzymujecie całkiem spore pokrycie terenu oraz świetny design. Także obsługa Wi-Fi 5 o sporej prędkości jest zaletą opisywanego systemu.

Tenda nova MW6

Cena: ok. 350 zł za jedno urządzenie

Tenda nova MW6 to urządzenie o nietypowym wyglądzie. Design przypomina kostkę, co może się zdecydowanie podobać. Dzięki małym rozmiarom urządzenia można bez problemów schować w pomieszczeniach, albo ustawić je jako element dekoracyjny.

Routery dostępne są pojedynczo, ale można także kupić zestaw trzech takich urządzeń. Wtedy są one w stanie pokryć do 500 metrów kwadratowych w domu – spokojnie trzy piętra będą miały świetny dostęp do Wi-Fi. Przełączanie się pomiędzy routerami jest automatyczne i nawet nie zauważycie, kiedy korzystacie z nowego urządzenia.

Konfiguracja odbywa się za pomocą aplikacji. Pierwsze uruchomienie jest naprawdę łatwe. Urządzenia mają diody informujące kolorami o jakości sygnału. Jak będą świeciły się one na niebiesko to jesteście w dobrym miejscu – sygnał jest mocny i tutaj powinno stać urządzenie.

Tenda nova MW6 pracuje na paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. W tym pierwszym maksymalna prędkość to 300 Mb/s, a w tym drugim to 867 Mb/s. Takie prędkości spokojnie wystarczą do szybkiego przesyłania danych.

Opisywany system jest więc bezpośrednią konkurencją dla TP-Link Deco. Dzięki mniejszym wymiarom będzie ono lepiej wyglądało w pomieszczeniach, ale jest za to droższe. Pod względem specyfikacji i możliwości jest bardzo podobnie, wiec wybór należy do Was.

Asus Lyra Trio

Cena: ok. 1399 zł

Na koniec pozostawiłem zestaw, który charakteryzuje się nietypowym wyglądem. Moim zdaniem jest on przepiękny i takie routery trzeba eksponować w pomieszczeniach, a nie chować po kątach.

Asus Lyra Trio jest w stanie pokryć powierzchnię do 500 metrów kwadratowych. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki zastosowaniu trzech routerów odpowiednio ustawionych w pomieszczeniach. Jak zwykle w przypadku sieci mesh, przełączanie się pomiędzy routerami jest bardzo płynne i automatyczne – nawet nie zorientujecie się, kiedy coś takiego się stało.

Zestaw działa na częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz. Na tej pierwszej maksymalna prędkość to 450 Mb/s, a na drugiej 1500 Mb/s. Wysokie prędkości i duży zasięg zapewniają anteny umieszczone w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Takie rozwiązanie umożliwia kształt piramidy.

Wraz z routerami otrzymujecie oprogramowanie AiProtection Classic. Ochroni Was ono przed wszelkimi zagrożeniami płynącymi z sieci. Ma ono także zintegrowaną kontrolę rodzicielską, które pomoże ochronić najmłodszych. Ważne jest, że abonament na oprogramowanie jest darmowy do końca użytkowania systemu Mesh – nie będziecie musieli nic za to płacić.

Asus Lyra Trio oferuje też prostą konfigurację i możliwość zarządzania siecią przez smartfona. Jest to więc proste w obsłudze rozwiązanie, które oferuje duże pokrycie sygnałem, wysokie prędkości, darmowe oprogramowanie zabezpieczające oraz świetny wygląd. Oczywiście możecie też kupić tylko jeden lub dwa routery, jeśli stwierdzicie, że tak duże pokrycie sygnałem jest Wam niepotrzebne.