WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Topnienie gór lodowych może odgrywać znaczącą rolę w spowalnianiu globalnego ocieplenia

Topnienie lodowców Antarktydy jest jedną z najbardziej widocznych konsekwencji zmian klimatu. Jednakże wpływ tego zjawiska na Ziemię pozostaje w dużej mierze nieznany. Naukowcy przeprowadzili właśnie symulację ocieplenia klimatu obejmującą topnienia gór lodowych. Okazuje się, że proces ten może odgrywać znaczną rolę w całości zjawiska.

Badacze w symulacjach włączali i wyłączali skutki chłodzenia i obniżania zasolenia gór lodowych co ma wpływ na wodę morską. Odkryli oni, że stopienie gór lodowych uwolnionych w XXI wymagałoby 400-krotności obecnego rocznego zużycia energii na świecie. Globalny poziom mórz wzrósłby wtedy o ok. 80 cm co wpłynęłoby na ludzi na całym świecie.

Czytaj też: Mikroplastiki są transportowane w atmosferze i znajdują się nawet w Arktyce

Główny wniosek jest jednak taki, że topnienie gór lodowych musi być brane pod uwagę w modelach zmian klimatycznych. W modelach z efektem góry lodowej ocieplenie wywoływane przez człowieka jest znacznie spowolnione co wpływa na waitru oraz opady na całym świecie. Samo globalne ocieplenie jest więc znacznie bardziej skomplikowane niż się o tym mówi.

Czytaj też: Głęboko ukryte diamenty potwierdzają istnienie zbiornika wody pod powierzchnią Ziemi

Źródło: Newatlas