WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Toyota stworzyła opony bez powietrza

Toyota Motor Corporation pracuje nad różnymi rodzajami opon, które mają poprawić osiągi aut oraz zmniejszyć ich masę. Jednym z takich projektów są opony bez powietrza, które mają znaleźć zastosowanie w samochodach wodorowych oraz elektrycznych.

Nowatorskie koła zostały zaprezentowane w modelu Fine-Comfort Ride zaprezentowanym podczas Tokyo Motor Show. Składają się one z obręczy z aluminium oraz tworzywa, na którym zamocowany jest szeroki pas gumy. Badania nad takimi oponami prowadzone są z myślą o samochodach elektrycznych jak i wodorowych. Redukcja masy ma pozwolić na możliwość zastosowania cięższych i lepszych baterii. Opony bez powietrza są lżejsze o 5 kg każda, czyli około 30% jej początkowej masy. Daje to łącznie 20 kg co równoważy masę baterii trakcyjnej.

Przewiduje się, że pierwsze komercyjne rozwiązania będą gotowe do roku 2020, a wcześniej wspomnianą równowagę uda się uzyskać do 2025 roku. Tym rozwiązaniem zainteresowani są także inni producenci aut więc kto wie, może kiedy opony bez powietrza staną się standardem.

Źródło: Materiały prasowe