WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Tradycyjna holenderska stodoła zaklęta w nowoczesny domek przez firmę Mecanoo

Tradycyjna holenderska stodoła zaklęta w nowoczesny domek przez firmę Mecanoo

Międzynarodowa firma architektoniczna Mecanoo niedawno zakończyła trzyczęściową willę w Holandii, która nadaje nowoczesny styl tradycyjnej holenderskiej stodole.

Villa Vught jest położona w pięknej holenderskiej wsi w pobliżu miasta Vught, obejmuje trzy ściśle zbudowane mieszkania rozmieszczone wokół centralnego dziedzińca. Jak wspomina firma:

Funkcje willi są podzielone na trzy odrębne tomy, ukształtowane tak, by przypominały język małej wioski. Centralna otwarta przestrzeń jest chroniona, ale otwarta na otaczający krajobraz. Ten układ przestrzenny kierował projektem willi.

Trzy mieszkania są zbudowane z anodowanego na ciemny brąz aluminium, falistego pokrycia dachowego i jaśniejszych ram z aluminium wykończonych w kolorze brązu. Podczas całego procesu budowy zastosowano laminowane panele drewniane, co przyczyniło się do imponującego poziomu współczynnika wydajności energetycznej wynoszącego 0,26. To sprawia, że ​​willa jest o około 75 procent bardziej energooszczędna niż standardy mieszkaniowe określone w 2005 roku. Ponadto zastosowano także elektryczne pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia mieszkań.

Jak czytamy:

W porównaniu z innymi solidnymi metodami konstrukcyjnymi do produkcji i przetwarzania drewna klejonego krzyżowo potrzeba stosunkowo mało energii. Przyczynia się również do zrównoważonego składowania CO2.

Dwa budynki są ukształtowane podobnie jak tradycyjne stodoły dwuspadowe, a trzecia konstrukcja jest specjalnie zaprojektowana jako mini wieża, która umożliwia docenienie piękna otaczających krajobrazów wiejskich.

W pierwszej „stodole” znajduje się otwarta część dzienna, bardzo duża nowoczesna kuchnia, jadalnia, duży przylegający taras zewnętrzny, podwyższona zatoczka do pracy i pokój zabaw na pierwszym piętrze.

holenderskie domy Mecanoo, nowoczesne holenderskie stodoły, stodoły Mecanoo

W drugiej stodole znajduje się duże studio gotowania, które może pomieścić maksymalnie 20 uczniów na lekcjach kulinarnych. Przestrzeń może być również wykorzystywana do różnego rodzaju warsztatów lub działań integracyjnych i została zaprojektowana specjalnie pod kątem działalności biznesowej właściciela. Ponadto w tej stodole znajduje się apartament dla gości na górnym poziomie oraz garaż i schowek poniżej.

holenderskie domy Mecanoo, nowoczesne holenderskie stodoły, stodoły Mecanoo

Wyższy dom obejmuje główne sypialnie i obejmuje dużą sypialnię główną na parterze, dodatkowe dwie sypialnie na wyższych piętrach oraz oszałamiający, ukryty taras na dachu. Łącząc główny salon z tą wyższą konstrukcją, zbudowano tajny chodnik, dogodnie łącząc dwie konstrukcje pod trawiastym krajobrazem.

Wszystkie trzy budynki zostały również wykonane w tej samej estetyce projektowej, która kładzie duży nacisk na otwarte przestrzenie, miękkie neutralne odcienie i naturalne drewniane wnętrza. Wyróżniające się cechy konstrukcyjne konstrukcji obejmują duże okna w drewnianej ramie z eleganckimi składanymi okiennicami z drewna i szereg strategicznie rozmieszczonych świetlików.

ŹRÓDŁO: New Atlas