Reklama

Spójrzcie na te transformujące się koła inspirowane origami

transformujące się koła

Dział badań i rozwoju firmy Hankook pokazał owoc współpracy z ekspertami biorobotycznymi z Uniwersytetu Narodowego w Seulu i inżynierami Harvardu, którym okazały się te transformujące się koła.

Transformujące się koła Hankook

Prace nad tymi kołami trwały prawie dekadę, ale wreszcie zespół zbudował w pełni funkcjonalny zestaw transformujących kół, które zostały zbudowane i przymocowane do kilku pojazdów demonstracyjnych. Na nich wykazały, że mogą zmieniać średnicę od 46 do 80 cm, jednocześnie zapewniając wystarczające wsparcie dla pojazdu powyżej.

Czytaj też: Rama tego roweru dosłownie napompuje Twoje koła

Każde koło składa się z trzech warstw, a je wieńczy elastyczna membrana kompozytowa, która została zaprojektowana z myślą o składaniu wzdłuż konkretnych linii. Najważniejszymi elementami składowymi jest szkieletowy mechanizm blokujący oraz wymienne bieżniki w formie swoje rodzaju wymiennych modułów. Wewnątrz znalazła się piasta, a cała wyjątkowość tych kół sprowadza się do cech charakterystycznych dla origami.

Same z siebie koła zapadają się do swojej minimalnej średnicy, co powstrzymuje się poprzez ściskanie ich w poziomie za sprawą płyt dociskowych, które wypychają na zewnątrz wewnętrzne ściany piasty, aby dowolnie zmieniać średnicę kół.

Czytaj też: Rower elektryczny na 4 kołach? CityQ ma zapewnić wysoką stabilność

Jak działa to w praktyce? To najlepiej pokazuje film, ale pewne jest, że tego typu rozwiązania w obecnej formie nie mają większego sensu na drogach publicznych. Komercyjna dostępność również wydaje się niemożliwa do osiągnięcia, dlatego zastosowania w robotyce wydają się najbardziej prawdopodobne (via Science Robotics).