Reklama
aplikuj.pl

Trwają testy bezzałogowych konwojów wojskowych

Trwają testy bezzałogowych konwojów wojskowych
Trwają testy bezzałogowych konwojów wojskowych

Siły zbrojne USA i Wielkiej Brytanii zakończyły swój pierwszy wspólny test polowy robotycznych bezzałogowych konwojów wojskowych. Na łącznie trzech poligonach testowych wykazano, w jaki sposób zaprojektowane przez Brytyjczyków półautonomiczne konwoje logistyczne mogą działać z autonomicznymi systemami zaopatrzeniowymi na ziemi i w powietrzu. 

Czytaj też: Pociski Peregrine wniosą amerykańskie myśliwce Stealth na nowy poziom

Logistyczne kwestie w potęgach militarnych są obecnie rozwinięte tak, jak nigdy dotąd, ale ten ostatni etap pomiędzy punktem zaopatrzeniowym a oddziałem na froncie nadal cierpi na to samo – ogromne ryzyko. Nie tylko pod kątem ewentualnej straty zapasów i pozostawienia oddziałów bez żywienia, czy amunicji, ale też niepotrzebnej śmierci ewentualnych kierowców, czy operatorów.

Dlatego też eksperymentuje się obecnie z bezzałogowymi konwojami, które mogłyby bez narażania życia personelu dostarczać zapasy na linie frontu. W ramach tych wysiłków amerykańscy i brytyjscy inżynierowie spędzili ostatnie trzy lata, przyglądając się różnorodnym autonomicznym pojazdom naziemnym i bezzałogowym systemom lotniczym (UAV) w celu rozwiązania problemów logistycznych. Według Petera Stockela, lidera ds. Innowacji Autonomy, kulminacją były ostatnie testy, których celem było lepsze zrozumienie nie tylko sposobu integracji tych technologii, ale także nauczenie się, jak opracować nowe taktyki i procedury na polu walki.

W przypadku ćwiczeń w Michigan przetestowano robotyczny konwój złożony z kilku pojazdów amerykańskich i brytyjskich w wielu trybach, w tym w półautonomicznym, w którym konwój podążał za pojazdem wiodącym przez szereg punktów trasy, wykorzystując dane lidera i własne czujniki. Ponadto ćwiczenie wykazało planowanie operacji i logistyki misji, autonomiczne i półautonomiczne pojazdy do obsługi ładunków oraz autonomiczne możliwości uzupełniania zapasów.

Czytaj też: Nawet Siły Powietrzne USA chcą latających samochodów

Źródło: New Atlas