Reklama

Turecki sąd musi zdecydować, czy Gollum jest dobry czy zły

Internauci znaleźli sobie rozrywkę w porównywaniu tureckiego prezydenta do legendarnej postaci ze świata Władcy Pierścieni – Golluma. Aby określić, czy może być to uznane za obelgę, turecki sąd będzie musiał teraz rozstrzygnąć czy jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów kina (i literatury) jest postacią pozytywną, czy negatywną. Turcy to chyba szczęśliwi ludzie, którzy nie mają innych zmartwień. 

Doktor Bilgin Ciftci umieścił na Twitterze widoczne powyżej zdjęcia, porównujące Golluma do tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Nie byłoby pewnie w tym nic złego, gdyby nie to, że prawo tego kraju pozwala na ukaranie osób obrażających prezydenta nawet czterema latami więzienia. Ciftci stanął więc przed sądem, gdzie jego prawnik musiał go ratować wszelkimi możliwymi sposobami. Argumenty o wolności słowa w niczym nie pomogły, pozostało więc zasianie wątpliwości – a co, jeśli Gollum nie był złą postacią?

Najważniejsze dla całego sporu było to, że na powyższych ujęciach widoczny nie jest Gollum, a jego przyjazne alter-ego – Smeagol. Aby wzmocnić swoje argumenty, obrona Ciftciego zwróciła się do osób pracujących nad Władcą Pierścieni: Petera Jacksona, Frana Walsha i Philippy Boyens. Ich oświadczenie wygląda następująco:

Jeżeli te obrazki są rzeczywiście podstawą tureckiego pozwu, możemy oficjalnie potwierdzić, że żaden z nich nie przedstawia postaci znanej jako Gollum. Na każdym ujęciu widzimy postać nazwaną Smeagol. Jest ona przyjemną, słodką istotą – nie kłamie, nie oszukuje i nie dopuszcza się manipulacji. Nie jest zły czy szkodliwy – te cechy przypisuje się Gollumowi, z którym nie można Smeagola mylić. Smeagol nigdy nie śniłby o przejęciu władzy nad osobami słabszymi niż on. Nie jest gnębicielem, tak naprawdę to jest on bardzo wrażliwy. Z tego powodu widzowie z całego świata przywiązali się do tej postaci.

Miło z ich strony, że wydali tak jednostronne oświadczenie. Ocena Golluma/Smeagola zostanie dokonana 23 lutego i poinformujemy Was o jej wyniku.

[źródło i grafika: io9.com]