Reklama
aplikuj.pl

Tych połączeń oraz wiadomości SMS nasze smartfony już nie wyświetlą

Nowoczesne technologie zapewniają wiele możliwości. Oprócz wygody w codziennym użytkowaniu smartfonów narażeni jesteśmy również na te ciemne strony posiadania telefonu komórkowego. Są to oczywiście niechciane połączenia i wiadomości SMS, których na pewno każdy z nas miał przyjemność doświadczyć.

Z pomocą przychodzi rząd Polski, który przy pomocy Ministerstwa Cyfryzacji zaczyna walczyć ze złośliwymi połączeniami lub wiadomościami, które mogą spowodować, wykraść nasze dane lub środki finansowe. O zmianie mogliśmy usłyszeć już jakiś czas temu są to nowe założenia ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Jakie zmiany dotkną połączenia i wiadomości SMS?

Zgodnie z założeniem Ministerstwa Cyfryzacji od dziś operatorzy mają obowiązek blokowania wiadomości SMS zawierających fałszywe identyfikatory, które służą oszustom do podszywania się przez podmioty publiczne. Jest to oczywiście otwarta walka z hakerami i oszustami, którzy od teraz nie będą mogli łatwo wyłudzać nasze dany. Ponadto do 16 kwietnia operatorzy mają czas na połączenie się z systemem telegraf.cert.pl. Umożliwi im to przekazywanie wzorców fałszywych SMS-ów. Oczywiście takie wiadomości będą blokowane i nie dotrą do adresata. Jest to dobry krok, który z pewnością ograniczy działania ludzi chcących wykraść nasze dane i pieniądze.

smartfon trzymany w ręce

Oprócz tego Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza kolejne działania. Jest to zmiana dotycząca połączeń głosowych. Ministerstwo we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej uruchomiło wykaz numerów służących do odbierania połączeń, które wykorzystywane są przez infolinie banków oraz podmiotów publicznych. W sytuacji, kiedy osoba nieuprawniona spróbuje wykonać połączenie podszywając się jednocześnie pod jeden z takich numerów (znajdujących się na liście) zostanie zablokowana.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji