Zdaniem autorów publikacji, która trafiła na łamy czasopisma Evolutionary Biology, szczątki przypisywane do gatunku Tyrannosaurus rex mogły w rzeczywistości należeć do przedstawicieli trzech różnych gatunków.
Dwa pozostałe miałyby się natomiast nazywać T. imperator oraz T. regina. Popularny T-rex był jak do tej pory uznawany za jedyny gatunek z rodzaju Tyrannosaurus. Już wcześniej odnotowano jednak kilka powtarzających się różnic w kościach tych zwierząt. Z tego względu pojawiły się głosy, jakoby okazy uznawane za przedstawicieli gatunku Tyrannosaurus rex należały do kilku różnych, spokrewnionych ze sobą gatunków.
Czytaj też: Oto prawdopodobnie nieznany wcześniej gatunek tyranozaura
Wśród tych wyróżniających się cech szczególnie interesująca wydaje się liczba siekaczy. Te u niektórych tyranozaurów występowały w pojedynkę (na stronę), podczas gdy u innych miały podwójny charakter. Poza tym uwagę paleontologów zwróciły też masywne kości udowe, które u innych osobników okazywało się znacznie smuklejsze. Łącznie badaniami objęto 37 tyranozaurów, a celem naukowców było znalezienie punktów zaczepienia w oparciu o znalezione różnice w budowie.
Tyrannosaurus rex to obecnie jeden z trzech znanych gatunków tyranozaurów
Do jakich wniosków doszli autorzy? Przede wszystkim posiadaczy masywniejszych kości udowych było około dwukrotnie więcej niż pozostałych. Nie wydaje się to związane z płcią czy wiekiem badanych osobników. Poza tym naukowcy odnotowali pewną zależność: okazy posiadające jeden siekacz częściej cechowały się lżejszymi kośćmi udowymi. Warto mieć na uwadze fakt, że masywne kości udowe występowały wszędzie, ale te smuklejsze zaczęły się pojawiać w wyższych warstwach osadów. Pozwala to sądzić, iż z biegiem czasu linia jednego gatunku rozdzieliła się na kilka.
Czytaj też: Nastoletni Tyrannosaurus rex dostarczył wielu informacji na temat całego gatunku
Idąc tym tropem, paleontolodzy proponują, by najstarszy gatunek został nazwany Tyrannosaurus imperator. Jego przedstawiciele posiadali mocne kości udowe i dwa siekacze. Z kolei Tyrannosaurus regina, znaleziony w górnych i prawdopodobnie środkowych warstwach, miał smuklejsze kości udowe i jeden siekacz. Z kolei Tyrannosaurus rex, wywodzący się z górnej i środkowej warstwy, posiadał masywne kości udowe i jeden siekacz.