Godziny spędzane na patrzeniu w smartfony zmieniają nasze ciało. W szczególności dotyczy to osób młodych, u których zauważono rozwijanie dziwnego, kościstego kolca tuż nad szyją. Czasami jest on tak duży, że można go poczuć poprzez przyłożenie palców do podstawy czaszki.
Związek przyczynowo-skutkowy nie został jeszcze zidentyfikowany. Istnieje jednak teoria mówiąca, że przyczyną tego jest ciągłe zginanie szyi pod niewygodnym kątem w celu patrzenia się na smartfona. Ludzka głowa wazy ok. 4,5 kg a przechylanie jej do przodu może nadwyrężać szyję.
Czytaj też: Do nocnych marków i osób wstających wcześnie rano dołączają popołudniowi ludzie i drzemkowicze
Zwiększa to nacisk w miejscu, w którym mięśnie szyi przylegają do czaszki co powoduje powstawanie nowej kości. Powstały kolec rozkłada ciężar głowy na większy obszar i to jest jego zastosowaniem.
W badaniu naukowcy przejrzeli zdjęcia radiologiczne pobrane od 218 młodych osób w wieku od 18 do 30 lat. 41% z nich miało kolce a 10% z nich miało je wyjatkowo duże. Co ciekawe, częściej występowały one u mężczyzn niż u kobiet. Największy miał 35,7 mm.
W kolejnym badaniu na osobach w wieku od 18 do 86 lat naukowcy odkryli, że nowe kości częściej mają osoby młodsze niż starsze. Teraz naukowcy muszą udowodnić przyczynę ich powstawania i zacząć badać ich dokładniejszy wpływ na nasze ciało.
Czytaj też: Arktyczna wieczna zmarzlina topi się 70 lat wcześniej niż zakładano
Źródło: Livescience