Przedstawiciele Uniwersytetu w Nottingham odkryli, że niektóre szympansy posiadają w sercu kość, która może być niezbędna w ich funkcjonowaniu. Tzw. os cordis występuje u naprawdę niewielu gatunków, a poświęcone jej badania opublikowano na łamach Scientific Reports.
Dziko występujące szympansy są zagrożone wyginięciem, a choroby sercowo-naczyniowe są bardzo powszechne u tego gatunku. Zrozumienie, jak funkcjonują ich serca jest niezbędne do dokonania postępów w zarządzania ochroną tych zwierząt.
Wspomniane os cordis mierzą kilka milimetrów – zauważono, że częściej występują u szympansów z idiopatycznym zwłóknieniem mięśnia sercowego. Jest to choroba serca występująca u szympansów i ludzi. W przypadku tych pierwszych jest najczęściej występującym schorzeniem serca i wiąże się z występowaniem arytmii oraz zgonów.
Czytaj też: Naukowcy kontrolowali małpy ultradźwiękami. Jak to możliwe?
Wykorzystując technikę zwaną tomografią mikroskopową, autorzy badań byli w stanie dokładnie przyjrzeć się wspomnianej kości. Co ciekawe, występuje ona u niektórych gatunków bydła, psów, wielbłądów czy wydr. Czasami os cordis występuje u większości przedstawicieli danego gatunku, podczas gdy kiedy inidziej jej występowanie wiąże się z wadami serca. Nie wiadomo, jak i dlaczego pojawia się ona u szympansów.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News