Reklama
aplikuj.pl

Czy uchodźcy będą podlegali szczepieniom na koronawirusa?

Poszczególne kraje mają za zadanie opracowanie strategii szczepień, jak również ustalenie ich kolejności. Z drugiej strony, w październiku ubiegłego roku Komisja Europejska umieściła uchodźców w grupie priorytetowej.

Kiedy osoby ubiegające się o azyl starają się o niego argumentując swój wniosek ucieczką przed wojną lub prześladowaniami, do których dochodzi w ich krajach, mają prawo do tymczasowego pobytu. Kiedy jednak nie posiadają dokumentów (nawet jeśli urodzili się na terenie Europy), nie mogą być uznani przez europejskie władze.

Czytaj też: Kobieta zachorowała na COVID-19 po przeszczepie płuc. Jak to możliwe?
Czytaj też: Szkocja udostępniła dane dotyczące szczepień na koronawirusa
Czytaj też: Kiedy wystąpi odporność stadna na COVID-19? Eksperci podzieleni

Organizacja zwana Lekarze bez Granic twierdzi, że uchodźcy są trzykrotnie bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem niż ludzie żyjący w normalnych warunkach. W ich przypadku trudniej również zadbać o dystansowanie społeczne bądź zapewnić warunki do przeprowadzenia kwarantanny.

Lekarze bez Granic nawołują, by uchodźcy zostali objęci szczepieniami na koronawirusa

Właśnie dlatego niemieckie i serbskie władze poinformowały, że uchodźcy i osoby ubiegające się o azyl będą traktowane priorytetowo w kontekście szczepień. Podobną drogą prawdopodobnie pójdzie Belgia. Z drugiej strony, Hiszpania i Bośnia dążą do odesłania imigrantów do krajów z której przybyli, podczas gdy Polska nie planuje objąć szczepieniami nielegalnych imigrantów.

Czytaj też: AstraZeneca tnie dostawy. Do krajów UE trafi mniej szczepionek na koronawirusa
Czytaj też: Ten naukowiec przekonuje, że dzieci również powinny być szczepione na COVID-19
Czytaj też: Wiemy, jaki jest wpływ szczepionek na transmisję koronawirusa

Ze statystyk Komisji Europejskiej wynika, że w Europie przebywa obecnie około 2,6 mln uchodźców. Znajdują się oni głównie w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech i Grecji. Z kolei raport sporządzonych przez Pew Research Center pozwala sądzić, że aż 4,8 mln nielegalnych imigrantów znajdowało się na terenie Europy w 2017 roku, z czego niemal połowa przebywała w Niemczech.