WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Uczestnik misji księżycowej uważa, że wysłanie ludzi na Marsa jest „niemal niedorzeczne”

Mars jest obecnie chyba najgorętszym tematem w dziedzinie podboju kosmosu, a kolejne urządzenia odkrywają nowe, ekscytujące fakty na temat Czerwonej Planety. Wiele misji załogowych znajduje się już na etapie planowania, ale nie wszyscy są zgodni z sensownością idei wysłania ludzi na Marsa. 

W wywiadzie dla BBC były astronauta i pilot z modułu księżycowego Apollo 8, Bill Anders, podważył sens rozpoczęcia załogowej misji na Czerwoną Planetę. Obecnie 85-letni Anders twierdzi, że nie ma powodu, aby wysyłać ludzi na Marsa, zwłaszcza gdy wydaje się, że bezzałogowe misje wykonują znaczącą pracę przy o wiele mniejszym nakładzie. Były astronauta NASA przyznaje, że ​​jest „wielkim zwolennikiem” bezzałogowych misji, nazywa te załogowe „niemal niedorzecznymi”.

Wraz z krytyką wobec załogowych misji na Marsa, Anders miał kilka szczególnie ostrych słów na temat obecnego stanu samej agencji kosmicznej. „NASA nie potrafi się dziś dostać na Księżyc. […] NASA przekształciła się w program zapewniania miejsc pracy … wiele centrów skupia się głównie na tym, by nie podejmować ważnych kroków i nie dostrzega się publicznego wsparcia – poza tym, że zapewniają pracownikom wynagrodzenie, a ich kongresmani mogą liczyć na ponowne zwycięstwo w wyborach.”

Faktycznie, NASA przez jakiś czas miała ciągłe problemy z budżetem, a brak możliwości pozyskania finansowania na nowe, bardziej zaawansowane projekty z pewnością utrudnił jej przyciągnięcie uwagi społeczeństwa. W każdym razie załogowe misje na Marsa wydają się zaledwie kwestią czasu.

[Źródło: bgr.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Elon Musk nie chce, aby kolonia na Marsie była tylko dla bogatych osób