Reklama
aplikuj.pl

Udało się osiągnąć nadprzewodnictwo w temperaturze otoczenia

Naukowcy z Indian Institute of Science uzyskali nadprzewodnictwo w normalnej temperaturze i ciśnieniu. Do tej pory tego typu zabiegi były możliwe jedynie w znacznie niższych temperaturach oraz przy skrajnie wysokim ciśnieniu, dlatego osiągnięcie indyjskich badaczy zasługuje na uwagę.

W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych materiałów, takich jak miedź czy stal, nadprzewodnik może nieskończenie przenosić energię elektryczną bez jej utraty. Stosuje się je m.in do projektowania lewitujących pociągów, akceleratorów cząsteczek i elektroniki. Wymagają jednak znacząco obniżonej temperatury, co eliminuje je z codziennego użycia. Właśnie dlatego uzyskanie nadprzewodnictwa w „zwykłych” warunkach jest takie ważne. Gdyby udało się uzyskać materiały zdolne do przekształcenia w nadprzewodniki i utrzymania tego stanu rzeczy w normalnych okolicznościach, byłaby to niemała rewolucja.

Dwuosobowy zespół badaczy zaobserwował zjawisko w temperaturze -37 stopni Celsjusza. Dotyczyło ono niewielkich elementów wykonanych z nanocząsteczek srebra osadzonych w złotej matrycy. Oporność nie okazała się zerowa, lecz była znacznie niższa niż w przypadku jakiegokolwiek innego metalu. Dodatkowo przy tak niewielkich wartościach istnieje szansa na niedokładność w pomiarach aparatów.

Choć efekt Meissnera nie był kompletny, to próbki stały się diamagnetyczne, co ma związek z ideą nadprzewodnictwa. Materiał diamagnetyczny zostaje odepchnięty przez pole magnetyczne. Jedną z przyczyn niekompletnego diamagnetyzmu może być materiał, z którego korzystali naukowcy. W przypadku innych metali efekt mógłby okazać się jeszcze lepszy. Nie zmienia to faktu, iż wynik osiągnięty przez dwójkę naukowców jest znacznie lepszy niż osiągane do tej pory w tej dziedzinie.

Zjawisko, zapoczątkowane przy -37 stopniach Celsjusza utrzymywało się przy znacznie wyższej temperaturze, wynoszącej nawet 45 stopni. Nie zmierzono wtedy dokładnej wartości diamagnetyzmu, jednak przedstawiciele Indian Institute of Science twierdzą, że nadal on występował. Co ciekawe, większość dotychczasowych nadprzewodników tworzono w temperaturze z zakresu od -90 do -270 stopni Celsjusza.

[Źródło: thehindu.com; grafika: National Accelerator Laboratory]