Naukowcy z University of Leeds stworzyli nową formę złota o grubości zaledwie dwóch atomów – jest ono najcieńszym dotychczas uzyskanym.
Dokładna grubość wynosi 0,47 nanometra – jest to milion razy mniej niż grubość ludzkiego paznokcia. Materiał jest uważany za dwuwymiarowy, ponieważ składa się tylko z dwóch warstw atomów znajdujących się jedna na drugiej. Może on mieć szerokie zastosowanie w przemyśle medycznym i elektronicznym – a także jako katalizator przyspieszający reakcje chemiczne w szeregu procesów przemysłowych. Takie złoto jest bowiem nawet 10 razy bardziej wydajne niż obecnie stosowane katalizatory. Naukowcy są przekonani, że nowy materiał może również stanowić podstawę sztucznych enzymów, które można by zastosować w szybkich, medycznych testach diagnostycznych i w systemach oczyszczania wody.
Czytaj też: Ten grzyb jest świetnym poszukiwaczem złota
Synteza nanoarkuszy złota ma miejsce w roztworze wodnym i rozpoczyna się od kwasu chloroaurynowego, substancji nieorganicznej zawierającej złoto. Jest on zredukowany do swojej metalicznej postaci w obecności „środka ograniczającego” – substancji chemicznej, która warunkuje powstawanie złota o grubości zaledwie dwóch atomów. Tak uzyskane płaty są elastyczne, co oznacza, że mogą stanowić podstawę komponentów elektronicznych do zginanych ekranów, atramentów elektronicznych czy przezroczystych wyświetlaczy przewodzących.
[Źródło: phys.org; grafika: University of Leeds]
Czytaj też: Powstała całkowicie nowa forma złota