Reklama
aplikuj.pl

UKE, Ministerstwo Cyfryzacji, NASK i operatorzy będą walczyć z wyłudzeniami w sieci

phishing oszustwo w internecie

Porozumienie zwarte pomiędzy UKE, Ministerstwem Cyfryzacji, NASK i operatorami – Orange, Play, Plus i T-Mobile rozpoczyna walkę z wiadomościami mającymi na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy. Szczególnie dużo pojawia się ich w związku z Koronawirusem.

Koronawirus magnesem na oszustów

Ludzkie tragedie zawsze były idealnym magnesem na oszustów i wyłudzaczy. Dlatego tez od kilku dni użytkownicy telefonów komórkowych falami dostają SMS-y nakłaniające np. do wyjęcia pieniędzy z banku, bo inaczej zostaną one przeznaczone na specjalne fundusze do walki z epidemią.

Zobacz też: Coraz więcej pracodawców stawia na rekrutację online

To nie koniec, bo na osoby pracujące zdalnie, jak i uczniów czyha wiele fałszywych stron internetowych, mających na celu np. wyłudzenie danych. Choć na co dzień jest ich w sieci naprawdę dużo, to w ostatnich dniach dosłownie wyrastają jak grzyby po deszczu.

Wspólna walka z oszustami

W myśl podpisanego porozumienia powstanie lista ostrzeżeń dotyczących stron internetowych służących do wyłudzeń. Stworzeniem rejestru zajmie się NASK i będzie on wspierać działania antyfraudowe prowadzone przez UKE.

Przypadki naruszeń można zgłaszać za pomocą infolinii UKE pod numerem 22 330 400 00. Dodatkowo przypadki stron internetowych służących do wyłudzeń można zgłaszać na stronie internetowej NASK oraz mailowo na adres: [email protected] .

Lista ostrzeżeń będzie prowadzona pod adresem cert.pl/ostrzezenia_phishing. Aktualnie strona nie jest jeszcze dostępna.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News