Reklama
aplikuj.pl

UKE oficjalnie ogłasza start aukcji 5G

aukcja 5g

Po długich tygodniach oczekiwania UKE ogłosił oficjalnie start aukcji częstotliwości sieci 5G. To największe wydarzenie na polskim rynku telekomunikacyjnym od kilku lat. Czyli praktycznie poprzedniej aukcji, która dotyczyła sieci LTE.

Rusza aukcjia 5G

Oficjalne ogłoszenie startu aukcji, wraz z jej warunkami, nie różni się od zaprezentowanego wczoraj na posiedzeniu Komisji Cyfryzacji stanowiska prezesa UKE.

Przedmiotem aukcji będą cztery bloki częstotliwości w paśmie 3,6 GHz, każdy o szerokości 80 MHz. Wylicytowane rezerwacje będą ważne do 30 czerwca 2035 roku.

Wylicytowane rezerwacje podstawą sieci 5G w Polsce

Na częstotliwości z zakresu 3,4 – 3,8 GHz zostanie uruchomiona sieć 5G. To ona będzie w najbliższych latach główną wizytówką sieci piątej generacji w Polsce. Za jej pomocą możliwe będzie rozpędzenie Internetu mobilnego nawet do ponad 1 Gb/s. Oczywiście przy odpowiednio korzystnych warunkach.

Warunki uczestnictwa bez zmian

Warunki uczestnictwa w licytacji spełniają praktycznie tylko czterej najwięksi polscy operatorzy – Orange, Play, Plus oraz T-Mobile. Cena wywoławcza każdego z bloków to 450 mln złotych. UKE szacuje, że łączne wpływy z aukcji wyniosą prawie 2 mld złotych.

Każdy podmiot, który wylicytuje jeden z bloków jest zobowiązany do uruchomienia minimum 10 stacji bazowych sieci 5G w wybranym mieście wojewódzkim w ciągu 4 miesięcy od otrzymania rezerwacji. Z kolei do 2023 roku będzie to już 300 stacji bazowych 5G w całym kraju, a do 2025 roku 700 stacji.

Na wyniki aukcji trochę poczekam

Teraz czeka nas etap składania wstępnych ofert w ramach I tury licytacji. Operatorzy mają na to czas do 23 kwietnia.