Do 30 listopada na platformie www.mojeekino.pl widzowie z całej Polski mogą oglądać najlepsze ukraińskie filmy pokazywane podczas Ukraina! 5 Festiwal Filmowy
Ukraina! 5 Festiwal Filmowy
Kino ukraińskie budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów, a ostatnie pięć lat jest najbardziej owocnym czasem w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku.
Organizatorzy festiwalu mówią:
Chcemy zerwać ze stereotypem przaśnej Ukrainy, w której najwyższym poziomem sztuki eksportowej są wycinanki i ludowe stroje. Współczesna sztuka ukraińska ma o wiele więcej do zaoferowania, a my mówimy o tym poprzez język filmu
Podczas edycji on-line widzowie mogą obejrzeć między innymi dokument w reżyserii Iryny Tsilyk „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, który zdobył nagrodę publiczności na tegorocznym festiwalu. To opowieść o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie. Gdy na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, Anna – samotna matka – próbuje stworzyć w domu bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań dla czwórki swoich dzieci. Rodzina kocha kino i kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie trwającej wojny. Jaką moc ma magiczny świat kina podczas wojennej katastrofy? Jak zobrazować wojnę poprzez fikcję? Czy sztuka jest najlepszym sposobem na zachowanie człowieczeństwa w kompletnie odczłowieczonej rzeczywistości? Dla Anny i jej rodziny kręcenie filmów okazuje się uzdrawiającą terapią – staje się narzędziem do przemiany wojennej traumy w sztukę.
W programie znalazł się również film Walentyna Wasjanowicza „Atlantyda” – kandydata do Oscara oraz zwycięzcę tegorocznego Odesa International Film Festival, największego ukraińskiego festiwalu filmowego. To dystopijna opowieść o Siergieju, żołnierzu zamieszkującym wschodnią Ukrainę w niedalekiej przyszłości. Bohater, zmagający się z zespołem stresu pourazowego, ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Przyłącza się do ochotniczej misji Czarny Tulipan, której członkowie ekshumują zwłoki żołnierzy. Tą pracą stara się zwalczać swoją traumę i szukać sił, by dalej żyć.
Reżyser, Walentyn Wasjanowicz mówi:
Największym problemem Donbasu po wojnie z Rosją z 2014 roku nie jest degradacja gospodarcza, ale katastrofa ekologiczna. Setki kopalni, z których wcześniej wypompowywano wodę, są teraz opuszczone i zalane. Zatruta woda dostaje się z nich do studni i rzek. Po kilku latach w tym regionie nie będzie wody pitnej, a Donbas zamieni się w martwą pustynię, taką jak Czarnobyl. Mój film opowiada o tej katastrofie
W tegorocznym programie nie zabraknie też produkcji historycznych, popularnych w ostatnich latach w ukraińskim kinie, takich jak „U311 Czerkasy” w reżyserii Tymura Jaszczenko. Film zdobył nagrodę publiczności w kategorii „najlepszy film fabularny” podczas piątej odsłony festiwalu.
To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą. Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca.
Z okazji jubileuszu przypomniane zostaną również filmy, które otrzymały nagrodę publiczności podczas poprzednich edycji festiwalu.
Widzowie będą mieli okazję zobaczyć między innymi „Do domu” – zwycięzcę ubiegłorocznej odsłony festiwalu. Film w reżyserii Narimana Alieva opowiada historię krymskiego Tatara Mustafy, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Postanawia przewieźć ciało zmarłego z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.
Czytaj też: Recenzja filmu Randki od święta, czyli Netfliks rozpoczyna sezon świątecznych filmów o miłości
Czytaj też: Polski dubbing Spider-Man Miles Morales na zwiastunie! Ale kot mówi po swojemu
Czytaj też: Assassin’s Creed Valhalla i RTX 3090. Nie ma 60fps w 4K
Wśród fabuł dostępny jest także film w reżyserii Darii Onyszczenko „Zapomniani”. To historia Niny, 30-letniej nauczycielki języka ukraińskiego. Bohaterka mieszka w Ługańsku, mieście położonym na terenach okupowanych przez prorosyjskich separatystów. Nie może opuścić miasta ani uczyć dłużej ukraińskiego. Pewnego dnia los stawia jej na drodze osieroconego po wojnie nastoletniego Andrija. Chłopak na dachu swojej szkoły umieszcza ukraińską flagę i trafia w ręce policji. Żyjąc w świecie niesprawiedliwości, Nina zdaje sobie sprawę, że Andrija może czekać długie więzienie. Postanawia działać…
Reżyserka filmu mówi:
Ta historia jest poświęcona przesiedleńcom, a także wszystkim ludziom, którzy pozostali w okupowanych regionach wbrew ich woli. Próbowałam pokazać tamtejszą rzeczywistość taką, jaka jest, niczego nie ukrywając. Ludzie mają swoje nadzieje i marzenia także w okupowanych regionach. Zakochują się i zasługują na lepszą przyszłość
W ciągu czterech lat festiwal filmowy Ukraina! stał się rozpoznawalnym wydarzeniem dla mieszkańców Warszawy, a od zeszłego roku również Lublina. W tym roku w festiwalu po raz pierwszy będą mogli wziąć udział widzowie z całej Polski.
Dyrektor festiwalu, Beata Bierońska-Lach mówi:
Poprzednie edycje pokazały, jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy