Reklama
aplikuj.pl

Ukraina dostanie czołgi, wozy bojowe i artylerię od Czech. Będzie to pierwsza taka dostawa

Ukraina dostanie czołgi, wozy bojowe, artylerię od Czech,

Pierwsze państwo NATO wysłało właśnie do Ukrainy ciężki sprzęt, bo zarówno czołgi, jak i bojowe wozy piechoty w liczbie po kilkanaście sztuk. Tyczy się to również artylerii rakietowej (BM-21 Grad) i samobieżnych zestawów przeciwlotniczych, a na potwierdzenie tego czeska telewizja publiczna pokazała transport części tego przekazania, która obejmuje po pięć BVP-1 i T-72M/M1 (via respekt.cz).

Czeskie czołgi, wozy bojowe i artyleria dla Ukrainy

Najpewniej widoczne na materiale 10 ciężkich sprzętów, to dopiero początek podobnych dostaw z Czech, ale szczegóły poznamy zapewne dopiero po wojnie. Na to wskazują słowa minister obrony Czech, która stwierdziła, że nie może ujawnić szczegółów, ale jednocześnie zapewniła, że kraj dostarcza Ukrainie niezbędny sprzęt do odparcia agresji Rosji. Nie jest to oczywiście jedyne państwo, a opinia publiczna zapewne nie wie o wielu innych transferach, które w tajemnicy przygotowały do tej pory inne kraje.

Czytaj też: Zakończono pierwszy lot drona Aerosonde z pokładu amerykańskiego niszczyciela

W to zdecydowanie wierzymy, bo do tej pory czeski rząd miał wysłać do Ukrainy około 3,5 miliarda koron (160 mln dolarów) w formie pomocy niemilitarnej, podczas gdy ta wojskowa wyniosła już około 450 milionów dolarów i będzie liczyć zapewne drugie tyle, jeśli najnowsze informacje o przekazaniu cięższego sprzętu okażą się prawdziwe. Czechy zdecydowanie mają co przekazywać i to zwłaszcza po tym, jak kilka dni temu Niemcy wydały kilka dni wcześniej zgodę na wydanie Ukrainie wozów PbV-501.