Reklama

Ukraina zawalczy o swoje wody. USA dostarczy łodzie patrolowe

Ukraina zawalczy o swoje wody, USA dostarczy łodzie patrolowe

To już pewne, że Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie aż 23 łodzie patrolowe zbudowane przez firmę Metal Shark z Luizjany. Jest to o tyle ciekawe, że ledwie w zeszłym tygodniu ogłoszono, że sześć okrętów Metal Shark Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych za 450 milionów dolarów zostanie wysłanych na Ukrainę w ramach pakietu, a tymczasem w zakładach produkcyjnych firmy i tak trwa produkcja 17 dodatkowych egzemplarzy.

Dzięki 23 łodziom patrolowym od USA broniąca się Ukraina zawalczy o swoje wody

Te łodzie patrolowe są budowane i dostarczane w ramach długofalowej strategii polityki zagranicznej, która była przygotowywana od lat, ale ostatnie wydarzenia na Ukrainie spowodowały przyspieszenie terminów. W związku z tym wysyłka jednostek rozpocznie się natychmiast i z tego co wiadomo, będzie dotyczyć trzech głównych rodzajów łodzi patrolowych, dzięki którym Ukraina zawalczy o swoje wody.

Czytaj też: IRIS dla B-52. Bombowce doczekają się nowego systemu komunikacji BLOS

We wspomnianych 23 egzemplarzach znajdzie się czternaście 11,58-metrowych patrolowców Defiant w dwóch wersjach oraz trzy nieco krótsze łodzie przechwytujące Fearless o wysokich osiągach. Każdy z tych statków to sprawdzona platforma wojskowa zoptymalizowana pod kątem misji na Ukrainie.