WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Ukraiński startup stworzył prototyp drona Demon z granatnikiem

Nie jest to wprawdzie nic spektakularnego, ponieważ militarne drony towarzyszą nam od lat, ale ten dron autorstwa startupu ma przed sobą niemałe zadanie. Jest bowiem stworzony najpewniej do walki z Rosją… ale jak poradzi sobie z tamtejszymi nadajnikami zakłócającymi?

Wspomniany dron został wyprodukowany przez ukraiński startup Matrix UAV, który stworzył prototyp drona Demon. Ten jest w stanie przenosić broń, materiały wybuchowe albo w pełni kontrolowany granatnik. Wszystko po to, aby zdalnie walczyć z opancerzonymi pojazdami, wysadzać kwartery wroga, czy niszczyć jego wyposażenie. Zastosowań takiego drona jest jednak znacznie więcej. Zwłaszcza przez jego zasięg, który ma wynosić 10 kilometrów. Fundator Matrix UAV, Yuriy Kasyanov potwierdził również możliwość stworzenia drona kamikadze, który z 4-kilogramowym ładunkiem wybuchowym jest w stanie dotrzeć do oddalonego o 90 kilometrów celu.

Demon

Z kolei jego siedmiokilogramowa wersja może pochwalić się jednak wyłącznie 20 km zasięgiem. Jednak zasięg to nie wszystko, ponieważ te drony będą musiały obejść całkiem poważne zabezpieczenie. Mowa o nadajnikach zakłócających ich pracę, którymi Rosja przeciwdziała takiej technologii.

IBM patentuje drona dostarczającego kawę

Źródło: Defenseone
Zdjęcia: Matrix UAV