Wygląda na to, że kolorki rodem z parków rozrywki dla dzieci mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i jasne, już teraz znaki drogowe są naprawdę dobrze widoczne przez swoją odblaskową powłokę, ale niektórzy kierowcy po prostu nie zauważają ich po zmroku. W ten właśnie problem celuje nowa technologia, która ma za zadanie rozświetlić uliczne znaki cukierkowymi kolorami.
Czytaj też: Zmieniająca kolor kurtka Black Squid od Vollebak
Technologia pochodzi z chińskiego uniwersytetu Fudan, którzy we współpracy z ekspertami optyki z amerykańskiego uniwersytetu w Buffalo stworzyli cienką przezroczystą folię, pokrytą polimerowymi mikrosferami. Ta działa na dwa sposoby, które zostały już pomyślnie przetestowane w terenie. Te nie są jednak specjalnie skomplikowane i sprowadzają się do tego, że wraz z wzrostem prędkości i padającego na nie światła z reflektorów, kolorowe znaki serwują kierowcom istną dyskotekę, której nie da się nie zauważyć. Piesi z kolei postrzegają je w formie powoli zmieniających się kolorów… chyba że samochód pędzi naprawdę szybko.
Pod kątem informacyjnym działa to również na dwa sposoby. Kierowcy, którzy jadą zbyt szybko zasugerują się dynamicznymi kolorami i (w teorii) zwolnią, a piesi, którzy będą obok dostrzegą nagłą zmianę częstotliwości zmieniających się kolorów i będą pewni, że samochód jedzie zbyt szybko. Cały efekt sprowadza się do struktury mikrofotonicznej maleńkich kuleczek na folii, które działają na zasadzie pryzmatu.
Czytaj też: Urządzenia Apple mogą diagnozować poważne problemy zdrowotne
Źródło: New Atlas