Reklama
aplikuj.pl

Urządzenia elektroniczne na pojedynczych cząsteczkach – hit, czy kit?

Urządzenia elektroniczne, elektronika na pojedynczych cżasteczkach, urządzenia na bazie cząsteczek,

Obecnie trudno przewidzieć, co kryje elektroniczna przyszłość, ale może jej część przewidują naukowcy z Chin? Ci przyjrzeli się ostatnio urządzeniom elektronicznym na bazie pojedynczych cząsteczek.

W artykule, który ma zostać opublikowany w nadchodzącym wydaniu Nano, grupa naukowców z Shenyang Jianzhu University przedstawi swój autorski przegląd jednocząsteczkowych urządzeń elektronicznych, w tym molekularnych urządzeń elektronicznych i typów elektrod. Opiszą w nim ponadto wyzwania związane z rozwojem urządzeń elektronicznych opartych na pojedynczych cząsteczkach w nadziei na przyciągnięcie większej liczby ekspertów z innych dziedzin do udziału w tych badaniach.

Obecnie tradycyjne urządzenia elektroniczne są oparte na materiałach półprzewodnikowych i stoją w obliczu poważnych wyzwań, nie tylko ograniczeń technologicznych, ale także kluczowych ograniczeń teoretycznych. Na szczęście dzięki szybkiemu rozwojowi nanotechnologii i dogłębnym badaniom naukowcy poczynili postępy w teorii i praktyce molekularnych urządzeń elektronicznych w ostatnich latach

Molekularne urządzenia elektroniczne to urządzenia wykorzystujące cząsteczki o określonych strukturach i funkcjach do budowy uporządkowanego systemu w skali molekularnej lub supramolekularnej. Wykorzystują efekt kwantowy elektronów do pracy, kontrolują zachowanie pojedynczych elektronów i realizują funkcje wykrywania, przetwarzania, transmisji i przechowywania informacji, takie jak diody molekularne, pamięci molekularne, druty molekularne, tranzystory polowe i molekularne przełączniki

Ponieważ tradycyjne urządzenia elektroniczne na bazie krzemu stają się coraz mniejsze, wpływ efektów kwantowych zaczyna się pojawiać. Badania nad elektroniką molekularną dokonały znaczących przełomów. Naukowcy coraz lepiej rozumieją takie cechy, jak potencjalne efekty termoelektryczne, nowe zjawiska transportu spinowego indukowane termicznie i ujemny opór różnicowy, i wierzą, że mniejsze, szybsze i „chłodniejsze” produkty high-tech zostaną ostatecznie zrealizowane w przyszłości.