WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

To urządzenie może pomóc w przeżyciu ataku serca

Jak wielkim problemem są zawały i inne kłopoty z sercem zapewne każdy z Was wie. Do tej pory jedynym lekarstwem na tego typu schorzenia były między innymi wszczepiane do serca mechaniczne zastawki. Naukowcy z Harvard University i Boston Children’s Hospital stworzyli jednak coś innego. Jest to urządzenie, który pomoże w przeżyciu ataków serca.

Urządzenie jest owinięte wokół tego organu a nie wszczepiane do środka. Składa się ono z krzemowych rękawów i zasilane jest pneumatycznie dzięki siłownikom umieszczonym wokół niego. Zasada działania jest prosta- jeden zestaw siłowników kruczy się podczas gdy drugi porusza się spiralnie. Przypomina to bardzo mocno naturalny ruch serca.

Urządzenie uzyskało znakomite wyniki w badaniach na świniach. Zwierzętom podano leki, które zmniejszyły pojemność serca do 45%. Zastosowane urządzenie zwiększyło pojemność minutową aż do 97% normalnej wartości. Co więcej nie styka się ono z krwią więc nie ma konieczności przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Urządzenie może pomóc ponad 140 tysiącom chorych pacjentów. Jednakże testy są ciągle na bardzo wczesnym poziomie. Musi zostać przeprowadzonych jeszcze mnóstwo badań i pomiarów zanim jakikolwiek człowiekowi zostanie to wszczepione.

Źródło: https://www.engadget.com/