Uwaga, oszuści podszywają się pod pracowników mBanku!

mbank, podszywanie się

mBank zaczął ostrzegać swoich klientów przed oszustami, którzy podszywając się pod pracowników banku chcą wyłudzić dostęp do kont bankowych i wrażliwe dane. Bank podaje na co trzeba uważać i są to rzeczy, na które powinni zwracać uwagę nie tylko klienci mBanku.

Uważaj, z kim rozmawiasz – mbank ostrzega przed oszustami

Komunikat banku pod tytułem Uważaj, z kim rozmawiasz ma na celu uwrażliwienie klientów i zapobieganie oszustwom, którym mogą oni paść za pośrednictwem maila czy rozmowy telefonicznej. Oczywiście celem przestępców jest wyłudzenie wrażliwych danych takich jak loginy i hasła do kont bankowych.

W komunikacie możemy przeczytać:

Zachowaj czujność. Oszuści pod pretekstem weryfikacji przelewu, zablokowanego rachunku lub pomocy w inwestycji w kryptowaluty będą próbować nakłonić Cię do podania danych osobowych, danych karty płatniczej, danych niezbędnych do korzystania z bankowości internetowej. Mogą też zachęcać do instalacji dodatkowego oprogramowania, które może kontrolować Twój komputer lub smartfon

Narażone na takie ataki są głownie osoby starsze, ale również te mniej doświadczone w kwestii bankowości internetowej czy zagrożeń czyhających w sieci. Dlatego mBank wymienił kilka rzeczy, o których nalezy pamiętać:

  • Przede wszystkim pracownik banku nigdy nie wymaga podawania danych karty płatniczej z kodem CVV2 włącznie, ani również haseł i danych logowania do bankowości internetowej. Do weryfikacji tożsamości służą np. specjalne pytania określane podczas zakładania konta.
  • Pracownik banku NIGDY nie będzie namawiał do inwestowania w kryptowaluty.
  • Pracownik banku NIGDY nie będzie prosił o instalację na komputerze lub smartfonie aplikacji zdalnego pulpitu takich jak np. AnyDesk.
  • Nie ufaj osobom, które namawiają Cię do instalacji tego typu programów, nie ważne czy podają się za inwestorów, doradców czy pracowników banku.
  • Nie przekazuj dalej przelewów, które dostałeś od nieznanego nadawcy, bo nieświadomie możesz wziąć udział w przestępstwie.
  • Nie wierzcie “doradcom”, którzy mamią Was “łatwym i szybkim zyskiem”.

Powyższe wskazania nie są właściwie skierowane tylko do klientów mBanku, bo powinni stosować się do nich także klienci innych banków. mBank ostrzega przed tym, bo pojawiły się przypadki właśnie takich oszustw. Pamiętajcie, by uważać na to, jakie dane podajecie, z kim rozmawiacie. Ostrzegajcie również bliskich o tego typu zagrożeniach, być może Wasi rodzice czy dziadkowie nie mając o tym pojęcia mogą stać się ofiarami przestępstw.