Uważajcie na fałszywe wiadomości od “firm kurierskich”

telefon, smartfon, złośliwe oprogramowanie

Nowym celem cyberprzestępców stali się użytkownicy Androida. CERT Orange Polska ostrzega przez wiadomościami, które rzekomo wysyła FedEx.

Fałszywe wiadomości od FedEx

Cyberprzestępcy znaleźli nowy sposób na dostanie się do naszych kont bankowych. Tym razem podszywają się pod firmę FedEx i wysyłają SMS-y, w których informują o paczce, która wkrótce zostanie dostarczona. W treści wiadomości znajduje się też link do aplikacji, która jest konieczna do odbioru paczki. Już sam adres URL jest podejrzany, bo nie ma w nim nazwy firmy przewozowej, a domena jest z Rumunii.

Użytkownicy Androida klikając w link zostaną przeniesieni na stronę, na której znajdą instrukcję zainstalowania fałszywej aplikacji i, oczywiście, opcję jej pobrania. Co istotne w samej instrukcji napisano o konieczności zmian w ustawieniach smartfona, które umożliwia pobranie aplikacji z nieznanego źródła. Sama apka nie służy jednak do odbioru przesyłki. Jest to trojan bankowy, który przy nadarzającej się okazji ukradnie nasze dane logowania do aplikacji bankowej. Jest w stanie również przechwycić kody SMS, które przyjdą na nasz numer telefonu.

Uważajcie więc na tego typu oszustwa. Jeśli instalujecie jakąś aplikację, zawsze róbcie to z oficjalnych źródeł, nie klikajcie też w podejrzane linki.