WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Zgadnijcie, co ośmiornica potrafi zrobić z kokosem?

Wygląda na to, że nie trzeba posiadać kręgosłupa, aby stać się kabareciarzem. Można być ośmiornicą. Jak się okazuje te stworzenia zdolne są do całkiem inteligentnego zachowania, które jednocześnie wywołuje uśmiech na twarzy obserwatora.

Jeśli do tej pory wydawało się Wam, że używanie narzędzi jest domeną jedynie ludzi i niektórych wyspecjalizowanych gatunków (jak np. ptaki przy wiciu gniazd), to się grubo mylicie. Przedstawiony poniżej filmik pokazuje ośmiornicę, spokojnie targającą pod „pachami” dwa kawałki kokosa. Z początku nie wygląda to na zbyt sensowne zachowanie, lecz to tylko pozory.

octoo

Bo popatrzmy co dzieje się dalej – obserwowany mięczak, zauważywszy najwyraźniej, że nie ma się gdzie schować na rozległym dnie morskim, postanawia sobie zbudować… prowizoryczne schronienie.

octoo1

Naukowcy twierdzą, że jest to pierwszy dowód na to, że ośmiornice są w stanie wykorzystać fragmenty otoczenia jako swoiste, zaimprowizowanie narzędzia.

Niezwykle ciekawe odkrycie zostało niemalże utracone przez ludzkość, w dodatku kilka chwil po tym jak niecodzienne widowisko zostało zarejestrowane. Otóż Julian Finn, badacz z australijskiego Victoria Museum był bliski utraty życia tuż po dokonaniu nagrania, bo prawie się utopił… ze śmiechu.

„Tak się zacząłem śmiać, że prawie utonąłem. Nie miałem pojęcia, że zrobi coś takiego” – stwierdził naukowiec w wywiadzie dla BBC – „Podejrzewałem, że coś chce zrobić, ale nigdy nie przypuszczałbym, że weźmie skorupy i schowa się w nich”.

Weźcie głęboki oddech i obejrzyjcie cały filmik:

[źródło i zdjęcia: businessinsider.com]