WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Uzależnienie od gier wpisane na listę zaburzeń WHO

Gry wideo mogą być bardzo wciągające. Od lat słyszmy przypadki osób, które się od nich uzależniły. Jednakże dopiero teraz WHO zdecydowała się na wpisanie uzależnienia od gier na oficjalną listę zaburzeń.

WHO dodało zaburzenie do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11). Samo w granie w gry oczywiście nie wystarcza, aby uznać je za chorobę. Zaburzenie pojawia się w momencie, gdy konieczność grania przeszkadza w codziennym życiu. Osoba chora traci kontrolę nad swoim zachowaniem i przyznaje grom pierwszeństwo przed innymi zainteresowaniami czy obowiązkami.

Czytaj też: Zapomnijcie o przyciskach przy nowoczesnych przejściach dla pieszych

Zaburzenie wpływa między innymi na rodzinę, życie społeczne, obowiązki zawodowe czy inne tego typu obszary życia. Osoba musi mieć objawy przez rok, aby choroba została zdiagnozowana.

Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne (APA) nie uznało uzależnienia od gier jako zaburzenia w najnowszym wydaniu swojego podręcznika do diagnostyki, ale zaleca dalsze badania w tej kwestii. Całości sprzeciwia się oczywiście branża gier, która chce odwrócenia decyzji WHO.

A co Wy myślicie na ten temat? Czy znacie kogoś, kto mógłby mieć to zaburzenie, czy może jest to tylko wymyślona choroba?

Czytaj też: Naukowcy odkryli wzory związane z topnieniem Lodowca Szelfowego Rossa

Źródło: Livescience