Uzbrojenie niszczycieli Zumwalt może przybrać rekordową postać

Uzbrojenie niszczycieli Zumwalt

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, uzbrojenie niszczycieli Zumwalt zapewni im niebywałe możliwości, łącząc na jednym pokładzie broń hipersoniczną i laserową. Będą to pierwsze takie okręty na świecie.

Nowe plany na uzbrojenie niszczycieli Zumwalt

Wiemy już, że jedne z planów rozważają wprowadzenie na pokład niszczycieli Zumwalt hipersoniczne pociski Conventional Promt Global Strike, które bezpośrednio zwiększyłyby ich siłę ognia. CPS to hipersoniczny system broni, który dotyczy pocisków, lecących z prędkościami przekraczającymi Mach 5, aby w mgnieniu oka i bez reakcji obrony rakietowej wroga, zniszczyć wrażliwe cele na ziemi. Test poniżej:

Ten plan sprawi, że przemianowane ostatnio na niszczyciele trzy okręty Zumwalt wrócą po części do swojej pierwotnej roli niszczenia celów na lądzie. Jednak ciągle nie wiadomo, jak marynarka USA wprowadzi te systemy broni hipersonicznej na pokład klasy Zumwalt, bo CPS jest zwyczajnie zbyt wielki dla zainstalowanych tam pionowych silosów rakietowych.

Dziś z kolei dowiedzieliśmy się z serwisu Breaking Defense o planach wprowadzenia na niszczyciele Zumwalt dodatkowo broni laserowej. Mowa o opisywanych przez nas wcześniej systemów LWSD, HELIOS, czy ODIN, które mogą oślepiać i przypalać małe samoloty, statki i drony, ale na Zumwaltach może znaleźć się znacznie potężniejsza wersja broni. Ich pokład energetyczny wynosi bowiem aż 78 megawatów energii.