WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Valkyrie R5 – robot, który pomoże w kolonizacji Marsa znajduje się w fazie testów

NASA nagrodziła Northeastern University skonstruowanymi za dwa miliony dolarów robotami. Teraz maszyny przejdą testy w Massachusetts, które pozwolą przygotować model do czerwcowego finału konkursu, polegającego na lądowaniu na wirtualnej czerwonej planecie.

Amerykańska agencja zajęła się stworzeniem robota, który następnie w 2015 roku trafił do Northeastern University. Wtedy potrafił jedynie poruszać kończynami, teraz natomiast zyskał szereg umiejętności. Urządzenie samodzielnie podejmuje decyzje, przemieszcza się i wykonuje polecenia. Valkyrie R5 będzie testowany w tzw. NERVE Center, gdzie zostaną sprawdzone jego systemy widzenia, dwunożne przemieszczanie oraz poruszanie w ciasnych przestrzeniach.

NASA stworzyła łącznie cztery egzemplarze. Dwa z nich trafiły do ludzi z Northeastern University, jeden do Edynburga, natomiast ostatni z robotów pozostał w samej agencji. W ramach finałowej rozgrywki w konkursie, każda z drużyn będzie musiała zaprezentować zachowanie Valkyrie R5 po lądowaniu na wietrznej powierzchni Marsa. Zadanie będzie się składało z trzech etapów – zakładających regulację urządzeń komunikacyjnych, naprawę panelu solarnego i ustalenie miejsca wycieku.

20 finalistów ogłoszono w lutym, natomiast na wygranych czeka nagroda w wysokości miliona dolarów.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]