WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Virgin Galactic osiągnął prędkość dwóch Machów!

Założona w 2004 roku firma Virgin Galactic od pewnego czasu testuje tzw. loty suborbitalne. W cenie 200 tysięcy dolarów od osoby, piloci mają wynosić pasażerów na wysokość przekraczającą 100 kilometrów. Właśnie nastąpił kolejny krok w stronę realizacji pomysłu.

VSS Unity, statek zaprojektowany przez wspomnianą firmę, osiągnął prędkość 2.47 Macha. Jest to ponad 3000km/h pojazd przekroczył więc barierę dźwięku. Rekordowy wynik udało się osiągnąć w trzeciej próbie, natomiast dwie wcześniejsze wyniosły kolejno: 1.87 i 1.9 Macha.

W porównaniu do innych tego typu lotów, Virgin Galactic wyróżnia się sposobem, w jaki ich statki startują. VSS Unity nie wznosi się z powierzchni ziemi, lecz jest wynoszony przez samolot WhiteKnightTwo na wysokość ok. 14 kilometrów i dopiero tam rozpoczyna samodzielny lot. Podczas ostatniej z prób pojazd w szczytowym momencie znajdował się na wysokości 52 kilometrów. Nawet taki wynik robi wrażenie, a nie zapominajmy, że docelowo ta liczba ma być niemal dwukrotnie większa.

Przypomnijmy, że w 2014 roku w związku z testowaniem innego sprzętu tej samej firmy doszło do tragedii. Wtedy to, pod koniec października, podczas odłączania od statku wznoszącego, SpaceShipTwo eksplodował, powodując śmierć jednego z pilotów i ciężko raniąc drugiego. Na szczęście w tegorocznych testach nie wystąpiły żadne problemy, a ich rezultaty można uznać za co najmniej zadowalające.

[Źródło:engadget.com; grafika: Virgin Galactic]