Reklama
aplikuj.pl

VR to nie tylko gry. To potężne narzędzie biznesowe

Akcja partnerska

Sprzęt do wirtualnej rzeczywistości jest głównie kojarzony z branżą rozrywkową, na czele z grami komputerowymi. Tymczasem VR ma szereg zastosowań w biznesie, szkoleniach, edukacji, medycynie, architekturze a także w kinematografii. Możliwości sprzętu VR są nieograniczone

Możliwości sprzętu VR są nieograniczone

Przykład gier komputerowych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość bardzo mocno pokazuje różnorodność możliwości jakie daje sprzęt VR. Gogle, takie jak zestawy HTC VIVE, mogą pełnić rolę monitorów, a z wykorzystaniem odpowiednich kontrolerów możemy robić prawie… wszystko. Trzymać w nich miecz, pistolet, rakietę tenisową, kij do golfa, procę, czy wykonywać szereg różnych czynności manualnych. Ale niewiele osób wie, że na rynku są dostępne kontrolery dużo bardziej zaawansowane, które są w stanie do wirtualnego świata przenieść konkretne gesty, a nawet mimikę twarzy.

Gogle HTC do zastosowań biznesowych

Gogle HTC VIVE Focus oraz Focus Plus różnią się od modeli przeznaczonych do gier i rozrywki pod kilkoma względami. Przede wszystkim są urządzeniami All In One, co oznacza, że nie potrzebują komputera do uruchomienia wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy założyć je na głowę, podpiąć pod sieć Wi-Fi i będą gotowe do działania. Są idealne do pracy z domu, do pracy zdalnej. W domu łatwo je podłączasz, możesz wziąć udział w wirtualnym spotkaniu biznesowym, seminarium naukowym, posłuchać wykładu czy konferencji, pracować wspólnie nad projektem na modelach 3D czy wziąć udział w szkoleniu. Dodatkowo są kompaktowe i przenośnie, więc możesz zabrać je ze sobą np.: na spotkanie, aby przedstawić szersze portfolio firmy czy postęp prac nad projektem. Możliwości są nieograniczone.

Kluczowe w zestawie mobilnym HTC Vive Focus Plus, jest to, że mamy na spotkaniach, w trakcie szkoleń czy realizacji zadań poczucie fizycznej obecności i uczestnictwa, jesteśmy też w pełni skupieni, gdyż nie mamy żadnych rozpraszaczy w postaci telefonu, komputera czy rozmów zewnętrznych. Uczymy się przez doświadczenie, dlatego znacząco wzrasta efektywność, zaangażowanie i osiągamy znacząco lepsze rezultaty. Mobilność a zarazem wydajność w przypadku gogli VIVE Focus zapewniają procesory Qualcomm Snapdragon znane ze smartfonów. Jako, że miałem okazję używać takiego sprzętu mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że szybkość działania czy jakość obrazu są tak samo dobre w obu przypadkach.

Mimo tego, że HTC Vive Focus Plus to zestaw VR przeznaczony dla rozwiązań biznesowych, to jego specyfikacja i parametry są wystarczające, aby uruchomić wiele aplikacji i gier. Ponadto gogle zostały wyposażone w możliwość bezprzewodowego stremowania gier z komputera. Wszystko to jest możliwe dzięki usłudze Viveport Streaming, która jest jeszcze w fazie beta. Aby z niej skorzystać potrzebny jest dodatkowo komputer z szybkim procesorem i mocną kartą graficzną oraz dostęp do usługi Vive Infinity.

Warto też pamiętać, że tak jak dobieramy parametry różnych urządzeń w zależności od potrzeb, tak samo jest w przypadku gogli VR. Po modele HTC VIVE Focus Plus sięgają osoby szukające kompaktowego i prostego sprzętu do prowadzenia szkoleń czy konferencji. Małe wymiary i masa są też bardziej przystępne dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z takim sprzętem. Z kolei do bardziej precyzyjnych i wymagających projektów warto sięgnąć po bardziej zaawansowane zestawy VIVE Cosmos lub Cosmos Elite.

Wirtualna szkoła działa w Polsce

Jak zainteresować uczniów nauką zdalną? Najlepiej dobrym pomysłem. Na taki wpadła Szkoła Podstawowa nr 33 w Poznaniu. Zapewne słyszeliście o nauczycielu prowadzącym lekcję matematyki w Half-Life: Alyx? W Poznaniu nauczyciele poszli jeszcze dalej i prowadzili przeróżne zajęcia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Wybaczcie, że nie napiszę Wam dokładnie jak. To jest tak świetne, że to zwyczajnie trzeba zobaczyć.

Sprzęt VR można wykorzystać nie tylko do rozwiązywania zadań przy tablicy. Za jego pomocą można obejrzeć np. wystawę obrazów, szkieletów dinozaurów, czy tez dosłownie rozebrać człowieka na czynniki pierwsze. Oczywiście anatomiczne. W tym celu powstają specjalne aplikacje przygotowywane przez profesjonalistów. Dzięki temu możemy być pewni jakości ich wykonania. Oto kilka przykładów.

Mona Lisa: Beyond the Glass

3D Organon VR Anatomy
Earthlight: Spacewalk

Szkolenia i konferencje w wirtualnej rzeczywistości

Konferencje i prezentacje biznesowe można przeprowadzić za pomocą popularnych aplikacji takich jak Teams, czy Zoom. Ale z doświadczenia dobrze wiemy, że niestety mało angażują uczestnika i oferują znacząco ograniczone możliwości. Kiedy po raz setny gapimy się w ekran, omawiane w taki sposób treści zdecydowanie nie sprzyjają skupieniu. W przypadku wykorzystania sprzętu VR wszystko się zmienia. Pełna imersja sprawia, że całą naszą uwagę poświęcamy spotkaniu. Jesteśmy odcięci od świata zewnętrznego. Bez telefonu, bez maila, nawet bez osób, które fizycznie znajdują się w tym samym pomieszczeniu.

Fizycznie co prawda nadal możemy siedzieć w kapciach na kanapie, ale nasza głowa przenosi się do wirtualnego pokoju lub sali konferencyjnej. A wtedy dzieje się magia. Widzimy awatary innych osób siedzących dookoła. Widzimy prowadzącego wyświetlającego slajdy prezentacji na ekranie iMax, znacznie większe od tych widocznych na ekranie laptopa. W trackie takiej prezentacji w VR można bez problemu robić notatki audio czy robić zdjęcia.

Miałem okazję uczestniczyć w takiej konferencji z wykorzystaniem aplikacji VIVE Sync, a nawet w taki sam sposób przeprowadziłem wywiad. I faktycznie spośród kilku konferencji odbywających się w tamtym czasie, z tej wirtualnej zapamiętałem najwięcej, bo faktycznie w niej uczestniczyłem i skupiałem się na jej treści.

Instruktaże jak prawdziwie. A przy tym bezpieczne

Przeprowadzenie instruktażu lub szkolenia może odbyć się na dwa możliwe sposoby. Teoretycznie i bezpiecznie, pokazując film lub praktycznie i ryzykownie. Należy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko, że w trakcie naprawy sprzętu elektronicznego, kogoś porazi prąd, komuś wybuchnie granat w ręce, albo pacjentowi zostanie przecięta żyła zamiast nici chirurgicznej. Oczywiście w najbardziej skrajnych przypadkach.

VR Frog Dissection: Ribbit-ing Discoveries

Okazuje się, że pojawiła się trzecia metoda, która jest bezpieczna a zarazem przeprowadza się ją w praktyce. Odpowiedź to wirtualna rzeczywistość. Podobnie jak w przypadku konferencji, znacznie mniej zapamiętamy z filmu pokazującego rozbieranie silnika na części pierwsze. Zupełnie inaczej to wygląda w wirtualnej rzeczywistości w której stojąc w wirtualnym garażu, nad wirtualnym silnikiem rzeczywistych rozmiarów, obok instruktora, który faktycznie odkręca w nim śrubki. Przeprowadzenie takiego szkolenia jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne zarówno dla samego instruktora, jak i osób szkolonych.

W temacie bezpieczeństwa warto wspomnieć również o cyberbezpieczeństwie. Gogle HTC VIVE Focus wspierają połączenia VPN, można je zintegrować z polityką IT firmy, oraz zarządzać nimi zdalnie z urządzeń mobilnych (MDM). Jak wiadomo, na spotkaniach biznesowych często poruszane są poufne kwestie i używany sprzęt VR musi być odpowiednio zabezpieczony. Tutaj ważną kwestią jest też Kiosk. Pozwala on z góry ustalić, do jakich aplikacji i treści będzie miała dostęp osoba, której dajemy gogle.

Ile pomysłów, tyle zastosowań. W przypadku wirtualnej rzeczywistości ogranicza nas tylko wyobraźnia

Przykłady zastosowań sprzętu wirtualnej rzeczywistości można mnożyć bez końca. Prawda jest taka, że w tym zakresie ogranicza nas wyłącznie nasza własna wyobraźnia. Do wirtualnego świata można przenieść niemal wszystko. A coraz większy rozwój technologii pozwala nam już nie tylko zobaczyć wygenerowane komputerowo obiekty, ale wziąć je do ręki i poczuć ich rzeczywistą fakturę. Aktualnie większość dostępnych możliwości można znaleźć – (? To chyba trzeba usunąć)

Może brzmi to nieco futurystycznie, ale mówimy tutaj o rozwiązaniach, które już dziś są dostępne. Każdy może z nich skorzystać, a w przypadku firm, szkół, czy ośrodków szkoleniowych – wręcz powinien. W końcu technologia jest dla nas i jak mało co potrafi pomóc w codziennym życiu. Warto o tym pamiętać, bo dzięki tak niewielkim urządzeniom jak gogle HTC VIVE Focus Plus możemy wynieść biznes, edukację i wiele innych aspektów biznesowych na wyższy poziom.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której raczej mało kto głośno mówi. Wyobraźcie sobie, że idziecie na rozmowę do firmy, która swoje rozwiązania prezentuje Wam za pomocą gogli VR. Nawet jeśli nie dacie po sobie tego poznać, robi wrażenie, prawda?

Materiał powstał we współpracy z firmą HTC