Reklama
aplikuj.pl

W atmosferze tej gwiazdy znajdują się zaskakujące ilości tlenu

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, Uniwersytetu Cambridge oraz Instituto Astrofisica de Canarias zaobserwował gwiazdę J0815+4729. Ten niezwykle stary obiekt posiada w swojej atmosferze ponadprzeciętne ilości tlenu.

Dodatkowe badania poświęcone temu ciału powinny dostarczyć informacji na temat tego, jak powstały i ewoluowały gwiazdy wchodzące w skład tzw. pierwszej generacji. Tlen to trzeci, po helu i wodorze najbardziej powszechny pierwiastek we Wszechświecie. W przypadku Ziemi jest on kluczowym elementem w powstawaniu i funkcjonowaniu życia, jako że pomaga w zachodzeniu proces oddychania oraz stanowi element budulcowy węglowodanów.

J0815+4729 znajduje się ok. 5 tysięcy lat świetlnych od naszej planety. Co ciekawe, cały jej skład jest mocno nietypowy. Tlen tworzący tę gwiazdę stanowi trzy procent tlenu wchodzącego w skład Słońca. W przypadku azotu wartość ta osiąga osiem procent, natomiast w przypadku węgla jest to dziesięć procent. Z kolei wapń czy żelazo występują na J0815+4729 w śladowych ilościach, rzędu 1/1000000 tych znajdujących się na Słońcu.