Reklama
aplikuj.pl

W atmosferze Wenus może znajdować się życie

Mimo że Wenus jest naszym sąsiadem w Układzie Słonecznym, to wciąż jest wiele rzeczy, których nie wiemy o tej planecie. Jedną z tajemnic, które od lat intrygują astronomów, jest to, co dokładnie dzieje się w chmurach Wenus. Nowe badanie sugeruje, że mogą się w nich znajdować mikroorganizmy podobne do tych, które żyją w naszej atmosferze.

Chmury na Wenus są gęste i składają się głównie z kwasu siarkowego. Skutecznie odbijają światło, przez co zaciemniają większość planety. Utrudnia to astronomom dokładne spojrzenie na jej powierzchnię. „Różnica między Ziemią a Wenus polega na tym, że na Ziemi większość energii słonecznej jest pochłaniana na poziomie gruntu, podczas gdy na Wenus większość ciepła gromadzi się w chmurach. Sęk w tym, że znajdują się tam tajemnicze, ciemne obszary, które pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe i widzialne światło słoneczne, co ma znaczący wpływ na pogodę planety.

Czytaj też: Uszkodzona sonda z misji na Wenus może wkrótce spaść na Ziemię

Do tej pory sugerowano, że cząstki tworzące ciemne plamy to chlorek żelaza, alotropy siarki czy dwutlenek disiarczku, jednak jak na razie te przypuszczenia się nie potwierdziły. Jedna z sugestii zakłada, iż ciemniejsze obszary mogą składać się z mikroorganizmów. Badane cząstki są mniej więcej tego samego rozmiaru co drobnoustroje w atmosferze ziemskiej i mają te same właściwości związane z pochłanianiem światła.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: JAXA]

Czytaj też: Wenus mogła utracić życie przez własne oceany