Reklama
aplikuj.pl

W ciągu ostatnich miliardów lat powstały tysiące nowych gromad kulistych

Gromady kuliste mogą zawierać setki tysięcy gwiazd, a być może nawet dziesięć milionów takich ciał, które pojawiły się w tym samym czasie. Są to najstarsze widoczne obiekty we Wszechświecie. Gromady kuliste łączą się w gęste, kuliste formacje o średnicy setki razy mniejszej niż średnica naszej galaktyki.

Droga Mleczna jest otoczona około 150 gromadami kulistymi, z których część jest widoczna w nocy. Ale około dziesięciu lub dwudziestu tysięcy gromad kulistych można znaleźć wokół gigantycznych galaktyk znajdujących się w centrum gromad. Zawierają one setki lub tysiące galaktyk związanych ze sobą grawitacyjnie i wypełnionych gorącym gazem (ponad dziesięciokrotnie bardziej gorącym niż ten w jądrze Słońca).

Uważa się, że te gromady kuliste powstały wkrótce po narodzinach Wszechświata około 13 800 miliardów lat temu, w tym samym czasie lub nawet przed powstaniem pierwszych galaktyk. Od tego czasu pozostają one w dużej mierze niezmienione.

Nie do końca wiadomo, dlaczego najjaśniejsze galaktyki tworzą się w centrach gromad galaktyk. Fakt, że zawierają one tysiące starych gromad kulistych może być punktem, który należy wziąć pod uwagę. Autorzy badania odkryli, że w ciągu ostatnich miliardów lat z chłodnego gazu w gigantycznej galaktyce znajdującej się w centrum gromady w Perseuszu powstały tysiące nowych gromad kulistych.

Młodsze gromady kuliste są ściśle związane, a zatem tworzą się ze złożonej sieci chłodnego gazu, która rozciąga się na zewnętrzne rejony galaktyki. Ta sieć chłodnego gazu wytrąca się z gorącego gazu, który przenika do całej gromady w Perseuszu. Gaz koncentruje się w centrum, umożliwiając szybsze ochłodzenie, co prowadzi do powstania gromad kulistych.